Möödunud nädalavahetusel toimus San Franciscos järjekordne Apple’i seadmete mess MacWorld/iWorld Expo. Ameeriklased armastavad Apple’it endiselt – Jobsiga ja Jobsita.
Kuigi Apple ise pole üritusest pärast 2009. aastat osa võtnud, on mess endiselt hiiglaslik ning firmad trügivad üksteise võidu tutvustama oma innovaatilisi ja vähem innovaatilisi tooteid, mis on kõik eranditult Apple’i firma seadmetega seotud.
Inimestega messil suheldes üllatas mind tõeliselt, et mitte ühelegi neist ei põhjustanud meelehärmi Steve Jobsi puudumine. Veelgi üllatavam oli see, et enamikele inimestele paistab praegune Apple’i tegevjuht Tim Cook rohkem meeldivat.
“Jobs oli nii mõneski mõttes hull ja see tähendas firma jaoks riski. Pean tunnistama, et Tim Cook meeldib mulle isegi rohkem,” tunnistas Apple’i tooteid viimase kümnendi kasutanud programmeerija Leif.
Messi külastanud 20ndates tehnoloogiablogija Justin ütles, et ta saab ennast Cookiga rohkem samastada. “Mul on tunne, et Cookiga ma võiks isegi välja minna ja paar õlut juua. Steve Jobsiga ma seda ette ei kujutanud,” tõdes ennast Apple’i fänniks mitte pidav Justin. Tema hinnangul on Apple endiselt sama firma, mis enne Jobsi surma.
Jobs tõi ideid ja andekaid inimesi. “Jobsi kiideti erinevate asjade eest, kuid tegelikult arvan ma, et tema oli see, kes suutis andekad inimesed üles leida. Ja need samad inimesed on praegugi tööl, mistõttu ma firma tuleviku pärast ei karda,” ütles blogija Justin.
Apple’i tooteid varsti ligi 30 aastat kasutanud Stefeni sõnul tõi ainuüksi Jobsi olek firmale tohutul hulgal maagiat juurde, kuid Cook on sellele vaatamata hea juht. “Ta saab hakkama,” naeris ta. 1985. aastal sai tollane tudeng Stefen onult kingituseks esimese õunafirma toote – Apple II.
“Apple’is on tööl fantastilised inimesed ja meile Tim Cook meeldib,” ütlesid pensionäridest sõbrannad Susan ja Sharon. Prouad kasutavad igapäevaselt peaaegu kõiki Apple’i tooteid: iPhone’i, MacBook Prod, iPadi ja iPad minit.
Messi külastas ka abielupaar Shirley ja 1990. aastatel Apple’i operatsioonisüsteemi tarkvara arendamise eest vastutanud David. Küsimusele, kas Apple on ilma Jobsita ikka sama firma, vastas Shirley, et nad on äraootaval seisukohal. David, kes töötas Apple’is just Jobsi äraoleku ajal (Jobs visati firmast välja 1985 ja tuli tagasi 1996), nendib, et Jobsi-taolist inimest rohkem ei ole. “Kindlasti andis ta enne enda surma edasi suure hulga ideid, mida teised vähemalt 5–10 aasta jooksul edasi arendavad,” arvas David.
Apple tooteid käes hoides on teine tunne. Viimasel ajal on palju juttu olnud sellest, et Apple võib turule tuua odavama versiooni iPhone’ist. Sarnaselt analüütikutega lähevad selle teema suhtes arvamused kaheks ka messi külastate hulgas.
Kui Shirley ütles kindlalt, et Apple ei peaks odavamat telefoni tootma hakkama, riskides sellega oma kaubamärki rikkuda, siis abikaasa David on vastupidisel arvamusel. “Kui nende äristrateegia on turuosa ja käivet kasvatada, siis andku minna. Hiina on meeletult suur turg ja seal aitaks odavam telefon kõvasti turuosa võita,” ütles David.
Ka Justini hinnangul peab Apple odavamaid iPhone’e tootma hakkama, kui soovitakse Androidile mingisugustki konkurentsi pakkuda. Tema sõnul ei ole praegu iPhone tänu telekomide subsiidiumitele ameeriklastele kallis ja sellele turule otseselt odavamat versiooni vaja ei ole. Küsimus on rahvusvahelisel turul konkureerimises.
Üldiselt inimestega suheldes ütles enamik, et asi on ikkagi kasutamiskogemuses. Apple’i tooteid käes hoides on teine tunne ja kui odavam telefon seda tunnet ei kahanda, siis otseselt ei olda vastu. “Asi on detailides, et see tunne säiliks. Kvaliteet loeb,” ütles Stefen.
Kahjuks õnnestus mul messilt leida vaid kaks Apple’i aktsiaid omavat külastajat – juba eespool nimetatud David ja Stefen. Esimese sõnul pole ta firma viimase aja langusega rahul, sest aktsia on tipust kõvasti alla tulnud. “Õnneks ostsin aktsiad umbes viis aastat tagasi, nii et veel ma müüma ei tõtta,” arvas David.
Stefen on olnud Apple’i aktsionär praeguseks kümme aastat. Küsimusele, mis hinnaga ta aktsiaid ostis, vastab suur mees naeratades, et 19 dollariga. “Olen küll viimase aasta jooksul osa maha müünud, kuid jään aktsionäriks ka edaspidi,” lisas Stefen.
Seotud lood
Juuste hõrenemine ja kiilanemine tekitab pidevalt stressi? 14aastase kogemusega juuksespetsialist annab nõu juuste efektiivseks taastamiseks ning ka juuste siirdamise eel- ja järelhoolduseks.