Majandusministeeriumi teatel toetas Eesti eelmisel aastal 4,5 protsenti kasvanud eksporti enim Venemaa, Läti ja Leedu, kus impordinõudlus Eesti kaupade järele püsis tugevana.
Eksport Rootsi näitas keskmisest mõnevõrra suuremat kasvu, kuid Soomes jäi ekspordimaht aastatagusele tasemele, nentis ministeerium. Kui Rootsi majandus oli 2012. aasta kokkuvõttes väikese kasvuga, siis Soome majanduses toimus paigalseis.
Impordi ennakkasvu tulemusena tõusis kaubavahetuse bilansi puudujääk 1,2 miljardi euroni, mis oli ligi kaks korda kõrgem kui varasemal aastal.
Ministeerium märkis, et aastaga suurenesid olulisematest kaubagruppidest enim võrdselt 15 protsendi ulatuses põllumajandussaaduste, toidukaupade ja jookide ning keemiatoodete eksport. Suurima, 28 protsendilise osatähtsusega masinate ja seadmete väljavedu kasvas 9% võrra. Ekspordi kasvu pidurdajateks olid aga mineraalsed tooted, mille müük välisturgudele kahanes samuti 9 protsenti.
Jaanuaris pole majandusministeeriumi hinnangul sesoonsusest tingituna kaubavahetuse olulist kasvu oodata.
Eesti Konjunktuuriinstituudi uuringus osalenud tööstusettevõtete ootused olid jaanuaris sarnased eelneva kuuga: üle tavapärase taseme eksporttellimustega ettevõtete osatähtsus oli 8 protsenti, tavapärast tellimuste mahtu ootasid 56 protsenti ja tellimuste kahanemisest teatasid 36 protsenti firmadest.
Jaanuaris nii Euroopa Liidus tervikuna kui ka euroalal majandususaldus taas natuke paranes, kuid jäi endiselt veel alla pikaajalisele keskmisele. Majandususaldus oli üle ajaloolise keskmise vaid Lätis, Eestis ja Leedus. Ka meie ühe olulisema kaubanduspartneri Rootsi majandususaldusindeks tõusis 95,1 punktini, samas jäi Soomes majandususaldus eelmise kuu tasemele.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
SEB Panga majandusanalüütiku Ruta Arumäe hinnangul on maailmamajanduses languse põhi käes ja sel aastal on oodata aeglast taastumist, see annab ka Eesti ekspordile võimaluse mõõdukalt kasvada.
Mullu suurenes kaupade eksport Eestist 2011. aastaga võrreldes 4% ja import 9% – mõlemad numbrid jäid oluliselt alla aasta varasemale.
Tarkvaraarendajale Merada on turvalisuse tagamine ühtviisi oluline nii uue tarkvara kirjutamisel kui ka küberrünnaku ohu minimeerimisel oma ettevõttele. Viimase jaoks tehakse koostöös Teliaga regulaarselt turvanõrkuste kontrolli.