Eile valiti Eesti Ametiühingute Keskliidu (EAKL) volikogul uueks ametiühingujuhiks senine volikogu esimees ja transpordi ametiühingu juht Peep Peterson.
Petersoni poolt hääletas salajasel hääletusel 41 volikogu liikmest 23. Teine kandidaat oli keskliidu praegune õigussekretär Tiia Edith Tammeleht, kes sai 16 häält. Kaks valimissedelit oli rikutud.
Häälte lugemisel püsis põnevus viimase hetkeni, sest juhuslikus järjekorras valitud sedelitelt kõlasid nii Petersoni kui ka Tammelehe nimed esiti võrdse sagedusega.
Lõpuks enam kui poole volikogu liikme toetuse saanud Peterson tänas kõnes nii senist juhti Harri Taligat kui ka vastaskandidaati, kellega ta avaldas lootust koostööd teha.
“Meile sinu ja paljude teistega siin on see aasta väga tähtis, sest valmistame ette kollektiivsete töösuhete reformi. Tööga tuleb alustada kohe, et õiguslik baas järgmisteks aastakümneteks oleks sobilik; et Eestist areneks põhjamaine riik, kus töötajad tahavad töötada nii, nagu nad praegu tahavad Soome minna,” rääkis Peterson.
Tammeleht õnnitles uut esimeest pressiteate vahendusel ja avaldas lootust, et paljuräägitud koostöö ka tegelikkuses toimuma hakkab.
“Olen valmis oma senisel postil jätkama ning esindama ja kaitsma meie liikmeid nii õigusvaidlustes, läbirääkimistel kui ka muudes ametiühingutele tähtsates küsimustes,” märkis Tammeleht.
Ametist lahkuv Eesti Ametiühingute Keskliidu esimees Harri Taliga jäi edasistest plaanidest rääkides umbmääraseks, märkides vaid, et kõigepealt ta puhkab.
“Mingid mõtted on, mida võiks teha, milles võiks endale rakendust leida, aga täna on sellest veel natuke vara rääkida,” sõnas Taliga.
Möödunud aasta lõpus kirjutas Äripäev, et Taligast võib saada uus riiklik lepitaja, kuid seda ei ole kinnitanud ükski osapool.
Peterson: silume nukid vastastikku ära
Ametiühingujuhiks valitud Peep Peterson peab oluliseks ühingu mainet parandada.Peterson nimetas ühe esimese ülesandena uues ametis teha inimestele selgeks, et ametiühing ei ole mitte asjade vastu, vaid progressiivse nägemuse poolt.
Millised ootused on ametiühingute juhtidel Teile? Mida Te esimesena tegema hakkate? Ametiühingu juhtide ootused on hoida sisemist ühtsust. Mina tunnetan seda ootust, et aidata liitusid paremini järje peale. Tegelikult toimubki peamine ametiühingu töö just haruliitudes, majandussektorites.Esimene teema on sotsiaalsete töösuhete reform, streigiseadus. Kogu see pakett läheb sel aastal muutmisele ja sellest sõltub minu arvates nii majanduse kui ka Eesti käekäik, suund, kuhu järgmised 10 aastat liigutakse.
EAKLi liikmete arv on aastaid langenud. Kuidas kavatsete liikmeid juurde meelitada? Esimese asjana tuleb tõhustada organisatsiooni, tuleb olla ka nendes töökohtades, kuhu meie liikmed edasi liiguvad, kuhu nad läksid tekstiilitööstusest või kuhu inimene läheb laevandusest. Kohal tuleb olla igal pool.Teiseks tuleb oma mainet parandada ja öelda, et oleme progressivne jõud, me ei ole mitte asjadele vastu, vaid mingi progressiivse nägemuse poolt. Sellisel juhul on liitujaid kindlasti rohkem.
Te rääkisite täna (eile – toim) hommikul, et ka pankadel võiks olla oma ametiühing. Kui reaalne see on? Ma tean, et see on reaalne, aga mingeid ennustusi ma tegema ei hakka.
Teid on päris palju kritiseeritud. Mis te nüüd kriitikutele ütlete? Osa kriitikast on kindlasti õige, tuleb iseendaga tegeleda. Aga selles on ka väga palju müra või kolli seina peale maalimist. Kindlasti peab kommunikatsioon ja sisemine läbikäimine ametiühingute organisatsioonis paranema. Siis me silume kindlasti need nii-öelda nukid vastastikku ära, et asi liiguks kenasti, nii nagu ta transpordiametiühingus tegelikult oli.
Ühe probleemina on märgitud Teie kuuluvust sotsiaaldemokraatlikusse erakonda. Kas Te plaanite selles mingit muutust? Jah, olen öelnud, et astun sotsiaaldemokraatlikust parteist välja ja nii ma ka teen.Tänan kõiki, kes minuga seal 22 aastat koos on olnud. Nüüd tuleb kindlasti pikem vahe sisse.
Mis Te arvate, kas tööandjad tunnevad Teie suhtes hirmu? Olete öelnud, et tahate olla jõulisem juht kui Harri Taliga. Ma arvan, et nende tundmus on kahetine. Ühelt poolt nad teavad, et tegu on vintske selliga, aga teiselt poolt on ootused, et me suudame kokku leppida ja vastastikku kasulikud olla. Ma julgen välja tuua mõne soovitaja kas või bussisektorist, kes usub küll, et Petersoniga on võimalik asju hästi ja viljakalt teha.
Põhjamaades on ametiühingud väga tugevad. Millal jõuab meie ühiskond nii kaugele, et ametiühingud muutuvad arvestatavaks jõuks? Arvan, et hakkame praegu rahulikult astuma ja kunagi me sinna jõuame. Kogu maailm vaatab tegelikult Põhjamaade poole, see on ametiühingu maailma absoluutne ideaal. Päris selliseks me ilmselt ei saa, aga mitu head sammu lähemale kindlasti.
Kas Teil on midagi öelda lahkuvale juhile Harri Taligale? Ma tänan teda isiklikult. Ütlesin talle eile edasi vabandused, et võib-olla on vahel temaga ebaõiglaselt käre oldud. Ta on tööd teinud oma oskuste piires, ja tublisti. Ma tunnustan teda tema pühendumises ja panuses.
Tasub teada
Võrdne toetus
kandidatuuri toetajad
Peep PetersonTranspordi- ja teetöötajate ametiühing, Liinilennunduse ametiühing, Tervishoiualatöötajate ametiühingute liit, Side- ja teenindustöötajate ametiühingute liit, Vedurimeeste ametiühing.
Tiia Edith Tammeleht Teenindus- ja kaubandustöötajate ametiühing, Kaevurite ja energeetikute sõltumatu ametiühing, Haritlaste ametiühing, Geoloogiatöötajate ametiühing.
Kommentaar
Prognoosisin tulemust üsna täpselt
Harri Taliga, ametist lahkuv ametiühingute esimees
Esimehena ma juhi valimisel osaleda ei saanud, kuid ennustasin Petersoni võitu. Organisatsioon on teinud otsuse ja läheb edasi. Selles mõttes asi jätkub, et ega elu siis seisma jää, kui üks esimees ameti maha paneb ja teine asemele tuleb.Peterson on vääriline järglane keskliidu juhi ametikohale, sest tal on energiat, ambitsiooni ja tahtmist, mis on äärmiselt oluline.Ma prognoosisin seda tulemust üsna täpselt.Kui on kaks kandidaati, siis paraku ühele jääb eelviimane koht ja teisele austusväärne teine, siin ei ole midagi teha. Peterson on olnud kauem tegev nii ametiühingutes kui ka kauem haruliitu juhtinud. See tagab talle laiema tuntuse.
Seotud lood
Tarkvaraarendajale Merada on turvalisuse tagamine ühtviisi oluline nii uue tarkvara kirjutamisel kui ka küberrünnaku ohu minimeerimisel oma ettevõttele. Viimase jaoks tehakse koostöös Teliaga regulaarselt turvanõrkuste kontrolli.