• OMX Baltic−0,17%280,96
  • OMX Riga−0,27%871,74
  • OMX Tallinn−0,12%1 766,92
  • OMX Vilnius0,28%1 104,15
  • S&P 5000,11%5 842,91
  • DOW 300,52%42 518,28
  • Nasdaq −0,23%19 044,39
  • FTSE 100−0,28%8 201,54
  • Nikkei 225−0,3%38 359,93
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,97
  • GBP/EUR0,00%1,19
  • EUR/RUB0,00%105,06
  • OMX Baltic−0,17%280,96
  • OMX Riga−0,27%871,74
  • OMX Tallinn−0,12%1 766,92
  • OMX Vilnius0,28%1 104,15
  • S&P 5000,11%5 842,91
  • DOW 300,52%42 518,28
  • Nasdaq −0,23%19 044,39
  • FTSE 100−0,28%8 201,54
  • Nikkei 225−0,3%38 359,93
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,97
  • GBP/EUR0,00%1,19
  • EUR/RUB0,00%105,06
  • 12.03.13, 23:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Ehitus. Maja kiirelt püsti

Puitkarkassist elementmaja tellimine on mugava kliendi vaatevinklist vaadatuna hea võimalus rajada endale kiiresti ja suhteliselt soodsalt kvaliteetne oma maja.
“Minu arvates sobib elementmaja eriti hästi just perekonnale esimeseks eramuks, sest see on lihtsam ja mugavam variant,” ütles ehitusnõuandeid jagava portaali majaehitaja.ee juhataja Eno Pappel. “Samas on majade kvaliteet selles mõttes hea, et majaelemendid on tehases kokku pandud ja seega on vähem võimalusi ehitusvigadeks. Samuti pole elementmajad enam ammu pelgalt ühenäoline kataloogikaup – nüüdsel ajal võib julgelt minna suvalisse tootjafirmasse ja lasta endale valmistada eriprojekti järgi maja.”
Ehitusinsener Eno Pappeli sõnul on huvi elementmajade vastu kasvanud just viimasel aastal.
Eesti vanima, 1988. aastast moodulmaju tootva ASi Matek tegevdirektor Sven Mats tõi esimese muutusena välja selle, et seinakonstruktsioonid on aastate jooksul läinud paksemaks ja soojapidavamaks. “Kui kümme aastat tagasi oli suhteliselt normaalne, kui seinas oli 100–150 millimeetrit villa, siis praegu alla 250 mm ei pandagi,” rääkis ta. “Oluline muutus on olnud ka see, et kui kümme aastat tagasi ei räägitud maja õhupidavusest suurt midagi, siis praegu tegeldakse väga aktiivselt nii maja seestpoolt õhutihedaks muutmise kui ka maja väljastpoolt tuulekindlaks muutmisega. Ja muidugi on avatäited, näiteks aknad, oluliselt paremaks muutunud.”
Pappeli hinnangul on elementmajade suurim pluss see, et kõik kasutusel olevad tehnilised lahendused ja sõlmed on väga põhjalikult katsetatud ja seega on lõpptulemus kvaliteetne. “Kui tootearendust silmas pidada, siis tundub, et välisosalusega firmade lahendused on mõnevõrra kiiremini muutunud kui Eesti oma firmades,” lausus Pappel. “Eks välisfirmadel on selleks ju ka rohkem rahalisi võimalusi. Samas on nii mitmedki Eesti majatootjad samuti tootearendusele panustanud ja väga korralikke lahendusi välja töötanud.”
Kui enamik Eesti kapitalil firmadest toodab elementmaju peamiselt eksporditurule, siis näiteks Soome tuntud kaubamärkide Kastelli ja Omatalo esindusfirmad on suunatud Eesti turule.
Kvaliteet hinnast olulisem. Omatalo elementmajade projekteerimise ja püstitamisega tegeleva OÜ Soome Maja Arendus ainuomanik ning juht Raju Söödor rõhutas, et turul läbilöömiseks on hinnast olulisem toodangu kvaliteet. “Majakarbi osa kogu projektis on 20 protsenti ja kui see 20 protsenti on 20 protsendi võrra kallim, siis koguinvesteeringu juures ei ole see koht, kus kokku hoida,” põhjendas Söödor, miks nad ei trügi odavamasse hinnaklassi.
Söödor ütles, et kui hakata Eestis ise puitkarkassmaja ehitama, siis peab sul olema väga hea puusepp, ent häid puuseppi on väga raske leida. “Odavam on osta automaatliini peal toodetud majadetailid,” seletas Söödor. “Ja kuna liinil ei ole kunagi nii-öelda siniseid esmaspäevi, on kvaliteet alati garanteeritud. Kõikidel meie toodetel on ISO-sertifikaat, aga igal puusepal seda ei ole.”
Matsi hinnangul on Eestis moodulmajatootjaid, kelle tehnoloogiline tase on väga kõrge. “Näiteks Tartus asuv Kodumajatehas on raudselt maailmas moodulmajatootjate seas üks eesrindlikumaid ettevõtteid,” tunnustas Mats konkurenti.
Võtmed kätte lahendus või pakett. Pappeli sõnul peab elementmaja tellija tegema kindlasti endale selgeks, kas ta valib valmis maja või võtab mingi paketi. “Võtmed kätte variant tähendab seda, et maja on sissekolimiseks valmis ja tavaliselt pakub ehitusteenust mõni majatootja koostööpartner, mitte majatootja ise,” rääkis Pappel. “Pakettidega on aga asi tunduvalt keerulisem, sest nende sisu erineb üksteisest kardinaalselt ja seetõttu on neid väga raske võrrelda.”
Pappeli andmeil algab võtmed kätte variandi puhul ruutmeetri hind umbes 700 eurost ja võib ulatuda kaugelt üle 1000 euro ning paketi ruutmeetri hinnad algavad 300–400 eurost. “Kuna paketi hind moodustab umbes 35 protsenti projekti hinnast, siis peab tellija arvestama, et kui ta tahab valmis maja saada, siis tuleb tal 65 protsenti veel juurde panna,” hoiatas Pappel. “Sageli vaatavad inimesed ainult paketi hinda, et oi kui odav, aga tegelikult on see mõnes mõttes müüginipp.”
Lääne-Virumaal Haljala vallas asuva OÜ Indrem Elementmajad suuromaniku ja juhi Indrek Tudre sõnul on klientidel võimalik tellida kolme varianti: maja karp (maja väljast täiesti valmis), valge karp (seintel kips, elektrikaablid veetud, ent siseviimistlus tegemata) ja võtmed kätte.
“Viimase kahe aasta jooksul oleme täheldanud, et pangad annavad laenu ainult võtmed kätte lahenduste puhul,” rääkis Tudre. “Samas on üheks tüüpilisemaks probleemiks kujunenud praegu see, et kuna laenutaotleja ei ole lasknud krundil eelnevalt teha geouuringuid, on maja vundamendi rajamine läinud planeeritust mitu korda kallimaks. Kümnest kliendist kolmel on olnud see probleemiks.”
Elementmaja ei ole pappmaja
Selle taga, et elementmaju on tögavalt pappmajadeks hakatud nimetama, on tublisti olnud ka kivimeeste lobitööd, leiab ASi Matek tegevdirektor Sven Mats.“Samas ega see kivi, millest räägitakse kui väärt ehitusmaterjalist, tegelikult nii väga kivi ei olegi,” sõnas Mats. “Näiteks ehitusplokid on ju õhku täis puhutud lubja- ja savisegu.”Mats ütles, et kui kivi on materjal, mis ehitusvigu kohe välja ei näita, siis puiduga on asi teine. “Kui puitmaja tehnoloogilised sõlmed pole korralikult projekteeritud või läbi mõeldud, jäävad vead kohe nähtavale,” seletas ta. “Kui ehituspuit pole täpselt mõõdus või on tegu kehvalt kuivatatud puuga, hakkab puit painduma, kaarduma ja kõverduma. Ja kui ikka mingi suvaline kolmemeheline brigaad paneb maja püsti, lähtudes vaid oma peas olevatest lahendustest, ei saagi head tulemust loota.”Ehitusnõuandeid jagava portaali majaehitus.ee juhataja Eno Pappeli sõnul levis pappmaja termin omajagu selle tõttu, et majaehitajad kasutasid hinna madalal hoidmiseks võimalikult odavaid kipsplaate ja oskusteta töömehi. “Sageli kasutati sellist kipsplaati ka niisketes ruumides ja kui seal jäeti korralik hüdroisolatsioon tegemata, oli tulemuseks see, et niiskus rikkus kipsplaadi kiiresti ära,” lisas Pappel.
Turult kahju lahkuda
Masu räsis ehitusturgu sedavõrd, et nii mõnigi elementmaja tootja ja püstitaja oli sunnitud vahepeal uksed sulgema, ent turu kosudes jätkatakse taas harjumuspärase tegevusega.Tosin aastat tagasi Eestis esimesena termoprofiilist elementmaju tootma hakanud OÜ-le Loodesystem said saatuslikuks võlglased. “Tellijad lasid ennast masu ajal pankrotti ja see lõi meil jalad alt,” rääkis ettevõtte ainuomanik ja juht Raul Loomets. “Üritasin jätkata, aga jaks sai otsa. Üks suurem klient, kes meile võlgu jäi, oli Norrast.”Mullu suvel asutas Loomets uue firma, OÜ Zero House, mis jätkab teraskarkassist moodulmajade tootmist. “Päris nullist me ei alustanud, sest kogemus on meil ju endiselt olemas,” ütles Loomets ning lisas, et tellimused on tasapisi taas kasvamas.Varem OÜ Soome Maja Ehitaja nime all tegutsenud firma jätkab nüüd OÜ Soome Maja Arendus nime all, projekteerides ning püstitades Omatalo elementmaju. Soome Maja Arenduse ainuomanik ja juht Raju Söödor ütles, et kui 2007. aastal müüs firma 200 maja, siis 2010. aastal pani püsti vaid kaks maja ja nüüd 20 maja aastas. Söödor lisas, et kui nad buumi ajal tegelesid ainult majade müümisega, siis nüüd panevad taas maju püsti ning pakuvad ka võtmed kätte varianti.“Meie firma paneb maju alltöövõtu korras püsti ka Soomes, umbes 80 protsenti sealsetest püstitajatest on Eesti ehitusmehed,” lisas Söödor.
 
Tasub teada
Võtmed kätte hind algab 700 €/m2
Elementmaju toodetakse peamiselt puitsõrestikul, ent Eesti on ka mõni firma, mis toodab elementmaju teraskarkassil.Enamik Eesti firmadest on suunatud välisturule ja ekspordivad kuni 90 protsenti toodangust.Võtmed kätte variandi puhul algab ruutmeetri hind 700 eurost ja ulatub tublisti üle 1000 euro.Paketi ruutmeeti hind algab 300–400 eurost. Paketi hind moodustab maja kogumaksumusest umbes 35 protsenti.
Allikad: Eno Pappel, Äripäev
 
Pane tähele
Plussid
Majakomplekti püstitus kiire, majakarbi saab püsti mõne päevaga. Ilmastiku mõju ehituskvaliteedile minimaalne, püstitada võib aasta läbi.Ehituslikku ajakava on kergem jälgida.Mida lühem on ehitamise aeg, seda väiksemad on tellija jaoks üld- ja kaudsed kulud.Sõlmed ja tehnilised lahendused on praktikas läbi proovitud ja see vähendab oluliselt tehnoloogiliste vigade riski.Suured partiid tehakse automaatliinidel, mis tagavad majaelementide täpsuse ja kvaliteedi.materjalikulu on tänu suurele tootmismahule väga täpselt välja arvutatud ja seega tootmine kokkuhoidlikum.Võimalus tellida maja karp, valge karp (siseviimistlus tegemata) või võtmed kätte variant.Võimalus tellida eriprojektiga maja.
Miinused
Maja võib suurema tuulega nagiseda. Tuule mõju leevendamiseks võib laduda näiteks kivifassaadi.Puidu “mängimise” tõttu võivad seina ja lae piirjoonele tekkida praod.Odava materjali tõttu on pälvinud rahva suus halvustava nimetuse pappmaja.Palju standardlahendusi ehk n-ö kataloogmaju, valikuvõimalus väike.Pangad eelistavad laenu andmisel võtmed kätte varianti.
Allikad: Eno Pappel, ASi Arca Nova Grupp, OÜ Majapartner jt. firmade koduleheküljed, Äripäev
 
Kommentaar
Kõik on vink-vonks
Toomas Krabi, elementmaja omanik, ASi Glamox HE pulbervärvijaOlen nüüd kaks aastat elanud majas, mille tellisin Indrem Elementmajadest. Sain oma unistuste kodu ja selle hinnaklass oli ka päris hea. Maja asub Vasalemma vallas ja kogu püstitus alates nullist kuni võtmed kätte kestis neli kuud. Puitmaja on loodussõbralik ja sobib maale hästi. Saja ruutmeetri suurune maja on lihtsa lahendusega ja korralikult soojustatud. Mul on õhkküttekamin, talvel kulub umbes 8 ruutmeetrit puid. Kõik on vinks-vonks.Ma tellisin tüüpprojekti. Ei ole mõtet hulluks minna maja suurusega, sest maja tuleb ju ise korras hoida, kütta ja hiljem, kui vaja, remontida. See kõik maksab ju.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 13.01.25, 18:23
Meeste kiilanemine ja juuksekasvu taastamine. Staažikas juuksespetsialist tuleb appi
Juuste hõrenemine ja kiilanemine tekitab pidevalt stressi? 14aastase kogemusega juuksespetsialist annab nõu juuste efektiivseks taastamiseks ning ka juuste siirdamise eel- ja järelhoolduseks.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Äripäeva TOPid

Tagasi Äripäeva esilehele