Täna Brüsselis Euroopa Liidu majanduse olukorrale keskenduva Ülemkogu eel läkitasid nii Euroopa Komisjoni juht Jose Manuel Barroso kui ka Ülemkogu juht Herman Van Rompuy valitsusjuhtidele kirja, milles üks tunnustab tehtut, teine taunib rohkem tegematajätmisi.
Barroso möönab, et kriis ei ole möödas, kuid „juba on näha, et liikmesriikide jõupingutused Euroopa majanduse ulatusliku tasakaalustamatuse kõrvaldamisel annavad tulemusi.“ Barroso tõstab positiivsena esile euroala eelarve puudujäägi vähenemise suhtarvuna SKPsse ning jooksevkonto defitsiidi ja tööjõukulude alanemise riikides, kus need euro esimese kümnendi ajal liiga kiiresti kasvasid.
Van Rompuy samas taunib oma läkituses, et juba kaks aastat tagasi kokku lepitud prioriteetsetest ühisturu arendamise meetmetest, mis pidanuks möödunud aasta lõpuks jõustatud olema, on enamik alles ellu viimata.
„Seda viivitust on raske õigustada, kuna see seab kahtluse alla meie valmisoleku astuda kiireid samme Euroopa majanduse kasvu taastamiseks,“ kirjutab Van Rompuy.
Nii on toppama jäänud näiteks elektrooniliste allkirjade tunnustamine, mis on digitaalse ühisturu arendamise oluliseks eelduseks. Samuti maksuteemad, töötajate lähetamise regulatsioon. Kaugemale on jõutud raamatupidamisreeglite lihtsustamisega väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete jaoks, kutsekvalifikatsioonide tunnustamise ja riigihangete turu avamisega, mida oleks kiirenduse korral võimalik veel enne suve ELi tasandil vastu võtta.
„Vajame riikide positsioonides suuremat paindlikkust ja rohkem kompromissivalmidust,“ märgib Van Rompuy. Vastasel juhul riskivad kiiret elluviimist vajavad abinõud jalgu jääda uutele ülesannetele ja tuleval aastal ELi institutsioonides toimuvatele valimistele.
Seotud lood
Brüsselis Ülemkogul viibiv peaminister Andrus Ansip ütles esimese päeva õhtul, et oodatud teravat debatti kas kärbete või kasvu ergutamise suuna vahel valitsus- ja riigijuhtide kohtumisel ei tekkinudki.
Täna-homme toimub Brüsselis Euroopa Liidu tippkohtumine, kus arutatakse kontinendi kärpekava ja kasvavat noorte tööpuudust, kirjutas CNBC.
Rahvamassid, ekstreemsed ilmastikuolud, elektrikatkestus, probleemid tehnikaga, vara lõhkumine, veekogude lähedus ja keelatud esemed – need on vaid mõned näited, millega tuleb arvestada ühe ürituse turvalisuse tagamisel. Iga turvapartner peab kõikvõimalikud stsenaariumid läbi mõtlema, mis võib juhtuda ning mis võib minna valesti. Vahel võib pisieksimus ühe meeldiva koosviibimise hetkega rikkuda.