Euroala rahandusministrid jõudsid laupäeva hommikul pärast 10 tundi Brüsselis kestnud kõnelusi kokkuleppele Küprose abipaketis, mille mahuks on 10 miljardit eurot ning mis pretsedenditu meetmena näeb ette hoiustajate maksustamise.
Kokkuleppe järgi maksustab Küpros hoiused, mis jäävad alla 100 000 euro taset (ELis garanteeritud hoiuste tase – toim.) 6,75% suuruse maksuga ning seda piiri ületavad hoiused 9,9%se maksuga, vahendas agentuur Bloomberg.
Nendest meetmetest koguneb 5,8 miljardit eurot abilaenu summale lisaks, ütles eurogrupi juht ja Hollandi rahandusminister Jeroen Dijsselbloem pärast 10 tundi väldanud kõnelusi.
Euroopa Keskpank on valmis toetama Küprose panku, et kaitsta neid võimaliku massilise raha väljavõtu eest. Kompensatsiooniks saavad hoiustajad pankade aktsiaid. Küprose rahandusministri Michael Sarrise sõnul oli selline lahendus halbadest valikutest kõige vähem halb, et riiki pankrotist hoida.
Raha maksu maksmiseks külmutati kontodel viivitamatult, ütles Euroopa Keskpanga juhatuse liige Jörg Asmussen. Maks arvutatakse välja enne kui Küprose pangad pärast 18. märtsi riiklikku püha uuesti uksed avavad. Kuni sinnamaani on piiratud ka elektroonilised ülekanded, ütles Sarris.
„Kuna tegemist on panusega Küprose finantssüsteemi stabiilsuse tagamiseks, siis tundub õiglane, et panustavad ka hoiustajad,“ ütles Dijsselbloem, märkides, et finantssektor on viis korda suurem kui Küprose SKP. Küprose jaoks kokku pandud abipaketis on unikaalsed komponendid, mis on tingitud Küprose eripäradest, kuid mis samas kinnitavad veelkord valmisolekut kindlustada euroala finantssüsteemi stabiilsus ja euro ühtsus.
IMFi juht Christine Lagarde teatas, et soovitab IMFi juhatusel kaaluda Küprose abiprogrammis osalemist.
Küpros omalt poolt võttis kohustuse kiirendada erastamist ja tõmmata eelarvedefitsiiti kokku 4,5% ulatuses SKPst. Abipakett, mis peaks valmis saama aprilli teisel poolel, visandab Küprose laenukoorma tasemeks aastaks 2020 100% SKPst. Euroopa Komisjoni viimase prognoosi järgi kasvab see tänavu 93%-le SKPst. Programm näeb ette pangandussektori osakaalu olulise vähenemise aastaks 2018.
Skeptikud nagu Luksemburgi peaminister Jean-Claude Juncker olid seda meelt, et hoiustajate kaasamine võib euroala kriisi uuesti üles lõõtsuda. Kui läinud aastal kaasati kahjude kandmisesse Kreeka investorid, siis kinnitati, et tegemist on ühekordse abinõuga.
Asmussen ütles, et hoiustajad tuli kaasata Küprose maksubaasi laiendamiseks. Euroopa Komisjoni rahandusvolinik Olli Rehn ütles, et ta ei näe, et sarnast abinõu oleks vaja kasutada ka kuskil mujal.
Kui Küprose pangad on rekapitaliseeritud, saavad nad uuesti juurdepääsu keskpanga likviidsuslaenudele,“ ütles Asmussen. Küpros on süsteemselt oluline ja vajab abi, et kindlustada euroala stabiilsus, ütles Asmussen.
Osana kokkuleppest tõuseb ettevõtte tulumaksu määr Küprosel praeguselt 10 protsendilt 12,5%-le, ütles Dijsselbloem Olli Rehni sõnul leevendab ka Venemaa Küprosele antud abilaenu tingimusi.
Lõplikult kinnitavad rahandusministrid Küprose abipaketi siis, kui kõik tehnilised detailid on paika saanud ja vajalikud parlamendiprotseduurid läbitud.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Algaval nädalal plaanib Küpros tühistada viimased piirangud kapitali vabale liikumisele, mis kehtestati kaks aastat tagasi osana Küprosele eraldatud euroala ja IMFi 10 miljardi euro suurusest abipaketist.
Brüsselis Äripäevale antud intervjuus väitis mõttekoja CEPS juht Daniel Gros, et praegust rahulikumat seisu finantsturgudel tuleks kasutada just radikaalsemateks lahendusteks - mõned pangad või kreeditorid euroalal pankrotti lasta.
Kavandatav maks Küprose hoiustele ei peata Vene kapitali sissevoolu, ütles Venemaa majandusministri asetäitja Andrei Klepatš uudisteagentuurile Prime.
Venemaa president Vladimir Putin nimetas täna Küprose kavandatavat pangahoiuste maksu ebaõiglaseks, ebaprofessionaalseks ning ohtlikuks, teatas presidendi pressiesindaja Dimitri Peskov Reutersile.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.