Euroopa Komisjoni transpordivolinik Siim Kallas on seisukohal, et Eesti ei saa enam pikalt jätkata tasuta teede poliitikat. Kallase sõnul maksustab Euroopa Liidus juba 23 riiki ühel või teisel määral teede kasutamist. “Eesti on üsna unikaalne riik, kuna siin ei maksustata teede kasutamist. Ma ei näe võimalusi pikalt sellise poliitikaga jätkata,” ütles Siim Kallas Postimehe majanduskonverentsil “Euroraha võlud ja valud”.
Majandusminister Juhan Parts märkis, et teede maksustamine suurendaks siinsete veoettevõtete transpordikulusid.
Riik ei taha kohalikke maksuga koormata. “Aiman, et küllap pidas Kallas silmas seda nn eurovinjetti, mis puudutab raskeveoautode teekasutustasu, mis on praegu Euroopa reeglite järgi vabatahtlik, aga kui seda rakendatakse, siis on sellel teatud ühtsed põhimõtted,” ütles Parts. Partsi sõnul pole Eestis teid maksustatud seetõttu, et umbes 90 protsendi kaubavoogude puhul on tegemist kohalike ettevõtetega.
“Sellist proportsiooni vaadates maksustaksime täiendavalt kohalikke transpordiettevõtjaid. Maksustame neid niigi raskeveomaksuga ja kui seda niimoodi teeme, siis tegelikult me mõneti suurendame eksportivate ettevõtete transpordikulusid. Kas see on mõistlik, on iseküsimus,” kommenteeris Parts. Tema sõnul ei ole eurovinjeti võimalikud tulud märkimisväärsed. “Teisisõnu – peame arvestama, et kui sellist asja teeme, anname ekspordile kanda täiendava koorma. Eurovinjett ei võimalda eristada, mis veoautoga on tegemist,” lausus Parts.
Siim Kallas tõi muu hulgas välja, et fossiilkütuse kasutamine maailmas paratamatult kahaneb ja aktsiisimaksuna jääb osa raha saamata. Majandusminister Juhan Parts selle väitega ei nõustunud. “See, et fossiilkütuste kasutamine maailmas kahaneb, seda trendi tahaksin näha. Võib-olla juhtub see 50 aasta jooksul,” ütles Parts. Ta lisas, et püütakse küll arendada erinevaid kütustel põhinevaid transpordivahendeid, aga neid pole just palju. “Need on tüüpilised väited, mille realiseerumine ei ole nähtavas tulevikus,” märkis Parts. “Teedemaks, millest räägime – kui liikmesriik selle kehtestab, siis maksavad kõik. Kui kehtestame selle Eestis, siis langeb 90 protsenti koormust Eesti ettevõtetele.”
Veofirma soovib võrdsust. OÜ Miil juht Heiki Hütt leidis, et teemaksu on tarvis eelkõige võrdsuse pärast.
“Ammu oleks aeg maksustada. Raha vedeleb maas, see tuleks üles korjata,” ütles ta. “Meie maksame raskeveokimaksu, välisvedajad ei maksa midagi. Välisriikides maksame teemaksu.”
Riigikogu majanduskomisjoni esimees Kaja Kallas märkis, et majanduskomisjon on korraldanud avalikke istungeid teedeehitusest ja korrashoiust, kuid maksustamist ei ole arutatud. “Maanteeameti eelarve on aastate lõikes täidetud umbes 80% ulatuses, seega ei ole maanteeameti haldusalas olevate teede korrashoiul küsimus raha puudumises. Probleem on kohalike omavalitsuste hooldatavad teed. Samuti peab mõtlema tulevikule, mil teede korrashoiuks raha Euroopa Liidu eelarvest enam sellises mahus ei eraldata,” lausus Kallas.
Kui Euroopa Liit paneks ette teede kasutamise maksustada, peab komisjon Kaja Kallase sõnul nende arutelude käigus kindlasti vaatama, et Eesti transpordiettevõtted ei satuks võrreldes teiste riikide konkurentidega halvemasse olukorda.
Mis on mis
Eurovinjett
Teekasutustasu, mida peavad süsteemiga liitunud riikide teedel liigeldes tasuma raskeveokid, mille täismass algab 12 tonnist.Kasutusel Belgias, Taanis, Luksemburgis, Hollandis ja Rootsis.Elektrooniline vinjett on kasutusel alates 2008. aastast. Enne seda kehtis pabervinjett.
Seotud lood
Juuste hõrenemine ja kiilanemine tekitab pidevalt stressi? 14aastase kogemusega juuksespetsialist annab nõu juuste efektiivseks taastamiseks ning ka juuste siirdamise eel- ja järelhoolduseks.