Cirque du Soleil ehk Päikesetsirkus annab kevadises Tallinnas kuus baroki- ja ooperihõngulist etendust.
Cirque du Soleil’ lõid 1984 Kanadas Gay Laliberté ja noorte tänavaesinejate trupp eesmärgiga lõbustada publikut, näha maailma ning ise oma esinemistest rõõmu tunda.
Tagasihoidlikult alustanud ettevõtmine kasvas 1990. ja 2000. aastatel ülemaailmseks.
Praegu on trupi repertuaaris 21 show’d, millest osa etendatakse Las Vegases, New Yorgis, Tokyos ja Macaus, osa aga tuuritab maailmas ringi. Võrreldes algusajaga on trupp meeletult kasvanud: Cirque du Soleil’ meeskonda kuulub üle 5000 inimese rohkem kui 50 riigist.
Meisterlikud trikid maal ja õhus. Kui esimest korda käis trupp Tallinnas 2011. aasta lõpus show’ga “Saltimbanco”, siis nüüd tuuakse publikuni “Alegria”. Sõna alegria tähendab hispaania keeles vaimustust, rõõmu ja juubeldamist ning seda show pakubki.
Baroki- ja ooperihõngulise etenduse keskmes on elavas esituses originaalmuusika, detailirikas lavakujundus ning meisterlikud akrobaatikatrikid: show batuutidel, õhuartistide ja miimide etteasted jm. Lapsed, kuningad, narrid, kerjused, tänavamuusikud ja aristokraadid, kelleks 55-liikmeline trupp on kehastunud, loovad muinasjutulise maailma.
“Palkame suurte egodega inimesi eesmärgiga, et laval oleks maksimaalselt palju elektrit tunda,” sõnas Cirque du Soleil’ kunstiline juht Michael G. Smith. Väga oluline on muidugi ka artistide meisterlikkus. “Et sooritada näiteks kõigest üks täiuslik salto, peab harjutama paarkümmend korda – alles siis saavutatakse kontroll enda keha üle. Seejärel peab säilitama teatud toonuse ja hoidma seda kogu etenduse vältel, et keerulised trikid saaks perfektselt publikuni tuua,” selgitas ta artistide töö tagamaid.
Show elustab Prantsuse õukonnaelu. Peale trikkide, mida esitatakse 22 veoautoga kohale toodaval laval, on show’s suurt rõhku pandud kostüümidele. 400 kostüümidetaili on kaunistatud pitside, satside, sulgede, litrite ja kalliskividega. Need meenutavad toretsevaid kehakatteid, mida kanti kunagi Euroopa kuningalosside õukondades. Värvikirevate rõivaste eesmärk on elustada Prantsuse kuninga Louis XV õukond, maadeavastajad ja kolooniate pärismaalased. ““Alegria” vastandab vanu ajastuid uutega ja kirjeldab retke ühest ajastust teise. See show on appihüüd elu ja nooruse järele,” sõnas kostüümikunstnik Dominique Lemieux. ““Alegria” kostüümid justkui illustreerivad kontrasti ja võimuvõitlust nooruse ja vana ajastu vahel,” lisas ta.
Grammyle nomineeritud muusika. Omapärane on show ka elava muusika poolest, mis selles kõlab. Tundeline ja särtsakas helikujundus ühendab džässi, popmuusikat, tangot ja klezmer’it. Helilooja René Dupéré spetsiaalselt “Alegria” jaoks kirjutatud originaalmuusika on nomineeritud Grammy auhinnale. “Etendustes kõlav muusika peab olema niivõrd täiuslik ja köitev, et seda soovitaks pärast ka kodus või autos plaadi pealt kuulata,” sõnas Dupéré.
Fookuses
Cirque du Soleil – “Alegria”
3.–7. aprillil Tallinnas Saku suurhallisPilet: 29–59 eurotEtenduste algus: 6. aprillil kl 15 ja 7. aprillil kl 14, teistel päevadel kl 19Show kestab kokku 2,5 tundi, vaheaeg 30 minutit.
www.fbi.ee ja
www.cirquedusoleil.com Seotud lood
Tarkvaraarendajale Merada on turvalisuse tagamine ühtviisi oluline nii uue tarkvara kirjutamisel kui ka küberrünnaku ohu minimeerimisel oma ettevõttele. Viimase jaoks tehakse koostöös Teliaga regulaarselt turvanõrkuste kontrolli.