Saksamaa rahandusminister Wolfgang Schäuble ütles täna, et Küpros on väga eriline juhtum ning Euroopa Liit leidis õige lahenduse, pakkudes 10 miljardi eurost päästmistehingut pangahoiustajatelt hoiuste osalist kaotust nõudes.
„Küpros on väga eriline juhtum, kõik teavad seda,“ ütles Schäuble SWR raadios. „Ja me leidsime õige lahenduse.“
Ta lisas, et Luksemburg on täiesti erineva ärimudeliga kui Küpros, mis avab täna pangakontorite uksed pärast seda, kui need on olnud ligi kaks nädalat suletud.
„Nende kahe võrdlus on absurdne,“ ütles ta.
Luksemburgi tõi võrdlusesse euroala juht Jeroen Dijsselbloem, kes ütles esmaspäeval, et Küprose päästmine saatis sõnumi riikidesse nagu Luksemburg ja Malta, kes peaksid midagi ette võtma enne, kui satutakse hätta, vahendas Reuters.
Lombard Street Researchi andmetel on Luksemburgi pangandussektor euroala suurim, ulatudes 22kordse SKPni võrreldes Küprose vaid kaheksakordse SKPga.
Malta keskpanga juht Josef Bonnici ütles eile, et Maltal on Küprosest täiesti erinev olukord, riigis on kodumaiste pankade bilansimaht vaid alla 300% SKPst.
Luksemburg ei ole maailmaliigas mingi pangandusmaa. IMFi andmetel on Kaimanisaarte SKP 2,3 miljardit, kuid finantssektori varasid on 1,75 triljonit dollarit, mis teeb finantssektori 750kordseks SKPga võrreldes, kirjutas New York Times.
Seotud lood
Eurotsooni kohmakas Küprose abipaketi lahendus ohustab kogu rahaliidu krediidireitinguid ning näitab, et poliitikud on üle hinnanud oma võimekust kriise lahendada, ütles reitinguagentuur Moody’s.
Rahvamassid, ekstreemsed ilmastikuolud, elektrikatkestus, probleemid tehnikaga, vara lõhkumine, veekogude lähedus ja keelatud esemed – need on vaid mõned näited, millega tuleb arvestada ühe ürituse turvalisuse tagamisel. Iga turvapartner peab kõikvõimalikud stsenaariumid läbi mõtlema, mis võib juhtuda ning mis võib minna valesti. Vahel võib pisieksimus ühe meeldiva koosviibimise hetkega rikkuda.