Soome valitsuse 21. märtsil mahahõigatud maksureform, mis ühe silmapaistvama sammuna kärbib järsult ettevõtte tulumaksu (24,5 protsenilt 20 protsendile), on riigis vallandanud vihase debati.
Eelkõige on kriitikatules siiski hoopis kavandatavad muudatused dividendide maksustamises, kuna tagantjärele on avastatud plaanitud muutuste äraspidised ja soovimatud tagajärjed.
Nii pannakse pahaks, et olulise maksukergenduse saavad suurte dividendide maksmiseks börsil noteerimata ning heal järjel pere-ettevõtted nagu Paulig või Fazer, millel on suured netovarad ja vähe omanikke. Samas peavad börsifirmade aktsiatesse investeerivad väikeinvestorid edaspidi dividendidelt suuremat maksu maksma. See võib pärssida alustavate ettevõtete väljavaateid börsilt rahastust hankida. Samuti võib pidurduda firmade noteerimine börsil.
Maksukoorem kergeneks ka paljudel jõukatel investoritel nagu Herlinid ja Ehrnroothid, kes investeerivad valdusfirmade kaudu.
Koalitsiooni kuuluvad vasakliidu ja roheliste poliitikud on kriitika all, et ei saanud maksureformi poolt hääletades üldse aru, mida nad heaks kiidavad. Värskeim skandaal on puhkenud selle ümber, et maksureformi mõju ei rehkendanud välja maksumaksjate huvide eest seisvad ministeeriumid, vaid valitsus kasutas lobigruppide arvutusi.
Soome peaminister Jyrki Katainen rõhutab, et koalitsiooniparteid tegid otsuse ühiselt ja peavad nüüd olema valmis ka vastutama. Peaminister ei taha maksupaketti uuesti lauale võtta – kokku lepitud põhiprintsiibid peavad paika jääma. Samas hakatakse nende põhjal uute seaduste teksti alles looma ning parlamenti jõuavad eelnõud alles sügisel.
Dividendide maksustamine Praegu kehtiv süsteem:Börsil noteerimata ettevõtted: dividendid, mis moodustavad kuni 9% netovaradest, on maksuvabad (kuni 60 000 euro suuruses summas isiku kohta), ülejäänud osa maksustatakse tulumaksugaBörsifirmad: 30% dividendidest saadud tuludest on maksuvabad, ülejäänud 70% on maksustatud 30%gaUus süsteem (ettepanek):Börsil noteerimata ettevõtted: dividendid, mis moodustavad kuni 8% netovaradest, maksustatakse 7,5%ga (60 000 euro ülempiir kaotatakse), ülejäänud osa 30%gaBörsifirmad: kõik dividendid maksustatakse 30%ga
(Allikas: YLE)
Seotud lood
Euroopa Liidu suurima aktsiisimääraga Soome kavatseb veelgi tõsta tarbimismakse. Eesti ettevõtete hinnangul säilitab see nende konkurentsivõimet ning meelitab Soome turiste ostma Eesti toodetud maiustusi ja alkoholi.
Riigivõla kasvu ja eelarvepuudujääki ohjeldada püüdev Soome valitsus tõstab tarbimis- ja alandab ettevõtlusmakse, vahendab Yle.
President Toomas Hendrik Ilves ei pea Soome maksulangetust Eesti ettevõtlusmaksudele otseseks ohuks.
Rootsi majanduslehele Dagens Industri antud intervjuus tutvustab sotsiaaldemokraatide rahandusministrikandidaat Magdalena Andersson oma partei vaateid 2014. aasta valimiste eel ning märgib, et praeguse valitsuse maksude kärpimise kursil enam jätkata ei saa.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.