Nõo Lihatööstuse juhataja Toomas Kruustüki sõnul tuli Läti Veterinaarameti teade, et nende Parmesani vorstist leiti hobuseliha, neile halva üllatusena.
„Me avastasime enda jaoks üllatusena, et see võimalik on. Oleme varem testi teinud ja see on täiesti korras olnud, kuid nüüd on see tekkinud. Me hetkel tegeleme sellega,“ ütles Kruustük. Ta lisas, et täna ootavad nad majja veterinaarameti inspektoreid, kes asja täpsemalt uurivad.
„Oskan niipalju öelda, et alates veebruarist, kui hobuseliha teema päevakorda tõusis, oleme kõigilt oma tarnijatelt palunud garantiikirja – et nad kirjutaksid, millega on tegemist. Antud juhul on tegemist eelmise aasta ühe lihakogusega. Me täpsustame seda kogust, samuti seda, kust see pärit on, kes seda tarnis – kõik see on selgitamisel,“ selgitas Kruustük.
Tema sõnul võis hobuseliha tulla veiseliha ostuga ning tõenäoliselt polnud tegu garantiikirjaga saabunud lihaga. Kruustüki sõnul leiti hobuseliha vorstist, mille realiseerimistähtajani oli jäänud 2 päeva.
Kes oli liha tarnija, kes veiseliha pähe hobuseliha müüs, seda Kruustük praegu veel öelda ei osanud. Küll möönis ta, et sellisel juhul on tegemist tarnija pettusega.
„Seda toodet meie majas enam pole, samuti pole seda enam kaubanduses. Vorst, kust hobuseliha leiti, oli toodetud Läti turule,“ lisas Kruustük.
Läti Veterinaarameti kodulehel on teade, et Suurbritannias testiti 41 lihatoodet ning neljast leiti hobuseliha. Seal hulgas sisaldas 10% hobuseliha ka Nõo Lihatööstuse Parmesani vorst.
9% hobuseliha leiti Leedu firma Grimeda toorsuitsuvorstist Exclusive. Läti firma Kuršu Zeme hautatud veiseliha sisaldas 15,6% hobuseliha ja ettevõtte Forever tootes oli hobuseliha 4%.
Kõik hobuseliha sisaldanud tooted on müügilt ära korjatud.
Seotud lood
Nõo Lihatööstuse hobuselihaskandaali on segatud Ungari lihaärimees, Prantsusmaa suurtööstus ja Itaalia ning Iirimaa tapamajad.
AS Nõo Lihatööstuse juht Toomas Kruustük nentis, et ettevõte on ohver ja kujunenud olukorras ei saa nemad enam kedagi usaldada.
Ehkki Nõo Lihatööstus kinnitas, et hobuseliha sisaldanud ja Läti turule toodetud vorsti Eestis ei müüdud, oli eile Tallinna Keskturul lätikeelsete etikettidega vorst Parmesan siiski müügil.
Eestis keskmist palka teeniv inimene, kes on alates 1992. aastast iga aasta ühe kuupalga kulda investeerinud, on lisaks väärtuse säilitamisele ka oma ostujõudu kasvatanud. Vaatame andmeid lähemalt.