Kuldar Leisi passiivmaja on täis andureid, mis võimaldavad Tartu ülikooli ja Tallinna tehnikaülikooli spetsialistidel jooksvalt jälgida ning fikseerida ööpäev läbi maja sisekliimat.
Näiteks mõõdavad andurid asukoha päikesekiirgust, temperatuuri konstruktsioonides, tehnosüsteemides ja ruumiõhus, samuti õhuniiskust ja süsihappegaasi sisaldust õhus.
Andurid, mis paigaldati SA Archimedes teadusprojekti raha toel, edastavad teadlastele maja sisekliimat iseloomustavaid andmeid kolme aasta jooksul.
"Ma ei olnud teadusprojekti vastu ja lubasin oma majja andurid paigaldada," rääkis Leis. "Sest siis ei saa aasta pärast keegi öelda, et passiivmaja ei toimi ja et tegu on jamaga. Fikseeritud arvandmetega saab vastupidist tõestada."
Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudi energiatõhusa ehituse tuumiklabori juhataja, OÜ PassiveHouse juhatuse liikme Tõnu Mauringu kinnitusel hakkavad nad tänavu jälgima veel üht, vähe lihtsamat passiivmaja, mis kerkib Tartu lähedale. "Meid huvitavad mõõdetud protsessid ja loomulikult see, millises järjekorras tuleks tulevases liginullenergiahoones Eesti oludes investeerida," ütles Mauring ja lisas, et reaalsel objektil tehtud kulu ja saavutatud tulemuse jälgimine on selleks parim võimalus.
Mauringu sõnul on Kuldar Leisi majas mitmeid konstruktsioone, mis on uudsed Eestis, ning teadlased saavad jälgida, kuidas need ehituslik-füüsikaliselt toimivad. "Passiivmaja tase, mida me Kuldari maja peal fikseerisime, on tänapäevase arusaamise järgi iga mõistliku liginullenergiahoone esimene eeldus. Energiat tootva osa, näiteks päikesepaneeli saab sinna juurde lisada," lausus ta. "Ennekõike on see aga väga praktiline meetod täpse töö tegemiseks ja loomulikult ka rahvusvahelises tiimis suhtlemiseks."
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Olen veebruari algusest elanud sertifitseeritud passiivmajas, esimeses Eesti pinnal. Andsin alates projekteerimise algusest augustis 2010 palju kõneainet skeptikutele, aga nüüd juba paljudele järgijatele sära silmi.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.