Heiki Kranich ütles R-Hoolduse viimast poole miljoni kroonist sularaha sissemakset kommenteerides, et tema polnud sel ajal enam partei peasekretär. Kuid ka Kranichi mantlipärija Eero Tohver ei oska selle raha kohta midagi rääkida.
Möödunud neljapäeval küsis ETV Kahekõne saatejuht Indrek Treufeldt Kranichilt, kuidas ta hankis avalikkuse jaoks tänaseni tundmata päritolu sularaha, mis kanti R-Hoolduse kontole. Kranich selgitas, et kõik R-Hoolduse arvele toodud raha koguti Reformierakonna poolt ärimeestele korraldatud seminaridelt. „Loomulikult käisime ka väljas, oli inimesi, kes kohe sellel seminaril osalemistasu ära maksid, oli neid, kes tegid pärast ülekande, oli neid, kes tulid pärast kontorist läbi – mitut moodi oli,“ selgitas Kranich.
Treufeldt täiendas, et 22. juunil pärast 1999. aasta valimisi laekus R-Hoolduse kontole 500 000 krooni. „Seda ma ei oska kommenteerida, sest see 500 000 krooni on makstud juunikuus, kui mina enam peasekretär ei olnud,“ vastas Kranich.
Pärast 1999. aasta märtsivalimisi suundus Kranich keskkonnaministriks ja peasekretäri ameti võttis 15. mail üle Eero Tohver. Tohver sõnab, et ta ei tea R-Hoolduse kontole jõudnud 500 000 kroonist midagi.
„Mulle see number ei ütle midagi. Ega ma ei mäleta… aga kindlasti pole olnud seda, et mind oleks olnud 500 000 kroonine rahapakk kontoris ootamas,“ lausus Tohver. Tema sõnul oskab tõenäoliselt Kranich ainsana selgitada, kuidas ja kellelt see raha saadi.
Tohver väitis, et tema pole R-Hoolduse alt ühtegi seminari korraldanud. „Minu mäletamist mööda küll, et need asjad, millega mina olen tegelenud, pole selle R-Hooldusega küll kuidagi seotud olnud. Mina küll ei ole R-Hoolduse alt neile mingeid arveid ega asju korraldanud,“ täiendas Tohver.
Samuti ei mäleta Tohver juunikuus toimunud seminari, mille esinejateks või korraldajateks pidid juba olema ministriametitesse asunud Siim Kallas, Märt Rask või riigikogu liige Andres Lipstok. „Me oleme läbi ajaloo igasugustele seltskondadele igasuguseid seminare korraldanud,“ selgitas Tohver, kes viitas sellele, et täpsed kuupäevad pole tal enam meeles.
Tohver rääkis, et värske peasekretärina hakkas ta kohe tegelema 1999. aasta kohalike valimistega. „Minu ainukene mure oli see, et R-Hooldus saaks kenasti müüdud,“ teatas Tohver, kelle ametisse asumise alguses peaaegu kohe ka R-Hooldus müüdi.
1999. aasta augustis teatas Tohver, et ostjaks on üldsusele tundmatu eraisikust Eesti ärimees, kes ei soovi oma nime avalikustada. R-Hooldus müüdi enne erakonnaseaduse sätete jõustumist, millega keelati erakondade majandustegevus.
„Juba tol hetkel oli näha, et kõigil on väga selge kõrgendatud huvi sedalaadi ettevõtete vastu. Ega ei tundunud ka väga mõistlik sedalaadi ettevõtet pidada edasi,“ kommenteeris Tohver nüüd.
Seotud lood
Reformierakond tunnistas, et kasutas 1999. aastal võimule saamiseks salajast päritolu raha. Nüüd on jäänud veel viimane raske samm – selgeks teha sularaha andnud isikud.
R-Hooldus sai raha ettevõtjailt, kes maksid ülekannetega, ütles Reformierakonna ekspeasekretär Heiki Kranich.
Reformierakonna ekspeasekretäri Heiki Kranichi väidet, et Äripäeva ajakirjanike käsutuses olev pangakonto väljavõte võib olla võltsitud, nimetas Äripäeva peatoimetaja Aivar Hundimägi jaburaks, kuid lisas, et hetkel Kranichit kohtusse ei anta.
On 12. aprill 1999. Istun noore poliitikareporterina oma töölaua taga Äripäeva toimetuses ja uurin värskelt laekunud Reformierakonna riigikogu valimiste aruannet. Lasen silmad kiirelt üle, et millised ettevõtjad siis seekord ja kui palju… Üllatunult märkan summat 2,1 miljonit krooni.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.