Saladuseloori taha peituv seltskond investoreid tahab osta Leedu investeerimispanga Finasta ja esitasid Leedu keskpangale oma pakkumise.
"Pakkumise taga ei ole ainult eestlased. Täpset investorite koosseisu ja päritolu aga hetkel ei soovi avaldada, sest kõik on veel nii toores," sõnas investorite seltskonnast pea ainsana teadaolev advokaat Viktor Särgava. Teine teadaolev investor on kinnisvaravaldkonnaga tegelev Ardi Roosimaa. Äripäeva allikad arvavad aga, et põhiline kapital tuleb Vene investoritelt.
Leedu keskpank tegi möödunud reedel Finasta ostmiseks pakkumise teinud investorite hulgast ainsana avalikuks Särgavale kuuluva osaühingu EurEst Capital. "Võin nii palju avaldada, et pakkumises osalevad mitmed tugeva ärilise taustaga era- ja juriidilised isikud," ütles Särgava. Ta lisas, et nimed avalikustatakse pärast seda, kui Leedu keskpank on nende pakkumise läbi vaadanud.
Üllatavad on Finasta kosilase, mullu oktoobris asutatud EurEst Capitali hiljutised omanikud. Nimelt kuni 23. aprillini kuulus EurEst Capitalis lisaks Särgavale osalus ka värvika taustaga ärimeestele Hubert Hirvele ja Pavel Gammerile, samuti Jaan Tootsile. Hirv ja Gammer tegelevad majutus-, toitlustus- ja kinnisvaraäriga, neile kuulub Eestis mitu restorani ja hotelli. Tandemi ärisidemeid on varemalt seostatud ka Venemaaga. Särgava ütles Hirve ja Gammeri kohta, et nende varasem seotus EurEst Capitali ja nende niinimetatud kirju taust ei oma käesoleval juhul tähtsust. "Nad on EurEst Capitalist väljunud ja ei oma selle äriühinguga enam seost. Samuti põhineb nende niinimetatud kirju taust vaid ajaleheartiklitele," märkis Särgava.
EurEst Capitali juhatuses on ärimees Jaan Toots ja Uus Maa Property Advisors juhatuse liige Ardi Roosimaa. Kinnisvara alal karjääri teinud Roosimaa on edaspidi Leedu panga kosilasteks pürgiva seltskonna kõneisik ja ka üks investoritest. "Mul on olnud varasemaid kokkupuuteid finantssektoriga ja olen kindel, et suudan selles projektis kasulik olla," sõnas Roosimaa. Kinnisvaravaldkonnast, millega on Roosimaa tegelenud viimased 12 aastat, ta siiski veel loobuda ei plaani.
Kes veel Finasta vastu huvi tunnevad ning miks Leedu keskpank tavatu käiguna enne pakkuja tausta kontrollimata ta nime avalikustas, loe tänasest Äripäevast.
Autor: Piret Reiljan, Rivo Sarapik
Seotud lood
Mõne aasta eest Eesti suuremate kiirlaenuandjate hulka kuulunud MiniCrediti pankrotimenetlus on toonud välja miljonite eurode eest sularaha väljavõtmisi, segased tehingud seotud osapooltega ja firma pangakaardiga ööklubides tuuritamised.
Kirju äri- ja poliitikakogemusega Viljar Jaamu, kes on juhtinud näiteks EASi, tahab koos Läti äripartneriga osta Leedu Finasta panga.
Viljar Jaamu äripartner lätlane Uldis Arnicans ütles Äripäevale, et Leedu Finasta panga ostavad nad heakskiidu saamisel kahekesi.
Leedu keskpank teatas täna, et ei rahuldanud EurEst Capitali ja teiste juriidiliste isikute taotlust omandada 100-protsendiline osalus Finasta pangas.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.