Endine investeerimispankur Jaak Roosipuu nõuab kohtus Margus Reinsalule kuuluva KC Grupi pankrotti.
KC Grupi volitatud esindaja, vandeadvokaat Jüri Leppiku sõnul on nõude taga Roosipuu firma Neticom antud 290 000eurone laen KC Grupile, mis on tagatud kinnistutega, ning pankrotinõue on vaenulik ülevõtmiskatse. Tema sõnul ei ähvarda ettevõtet pankrotioht, sest firma varade väärtus ületab võimalikku nõuet kümneid kordi, teatas Lepik ja lisas, et nõue on kohtus vaidlustatud ja enne kohtuotsust ei tohiks alustada ka võimalikku ajutist pankrotimenetlust. “Roosipuu firma Neticomi laen on antud poolteist aastat tagasi ja selle tagatiseks on väga korraliku turuväärtusega kinnistud, mis kindlasti selle laenu katavad. Ettevõtluses ikka antakse ja võetakse laenu, aga antud juhul on eesmärk mitte laenu tagasisaamine, vaid selle kaudu osa äri ülevõtmine,” sõnas Leppik. Tema sõnul on Roosipuu enda arvutuste kohaselt 500 päeva tagasi väljastatud 290 000 euro suurune laen praeguseks koos intresside, ebaseaduslike viiviste ja intressidelt küsitud viivistega kasvanud 900 000 euroni, mida KC Grupp ei saa selle “kauboiliku tehte alusel kuidagi aktsepteerida”.
Reinsalu kahtlustab pahatahtlikkust. Margus Reinsalu viibis välismaal ega vastanud telefonile, kommenteeris vaid e-kirja vahendusel napilt: “Eestis algatatud pankrotimenetlus on katse kaaperdada toimiv ettevõte, mille varade väärtus on kümnetes kordades suurem esitatud nõudest,” kirjutas ta.
“Neticom on otsustanud kasutada survestamise meetodit, on esitatud pankrotihoiatus ja pankrotiavaldused nii KC Grupi kui ka Maardu Katlamaja osas. Kogu laenu osa oli tagatud ka erinevate käendustega. Ma tavapärases tsiviilkäibes ka ei näe, et neid tagatisi ühel laenul nii palju oleks. Sellest tuleb ka meie väide, et tegemist on pahatahtliku survestamisega,” lisas Leppik, kelle sõnul olid nad sunnitud võtma ajutise pankrotihalduri, kellega teevad koostööd ja kellele nad peavad seitsme päeva jooksul esitama andmeid.
Ajutine haldur hindab siis ettevõtte majanduslikku seisu ja teeb sellest kokkuvõtte. “Pankrotimenetlus ei saa lahendada siiski inimeste sisulisi vaidlusi,” lisas Leppik.
Roosipuu sõnul provotseeritakse neid kokkuleppest taganema. Jaak Roosipuu sõnul on vastaspoole, KC Grupi eesmärk provotseerida neid kokkulepetest taganema. “Aga seda me teinud ei ole ja ei tahaks ka täna rohkem kui vajalik detailidesse laskuda,” märkis Roosipuu ja lisas, et vastab tõele see, et Neticom on KC Gruppi ja tema tütarettevõtteid viimaste aastate jooksul erinevate tehingutega finantseerinud, kokku on summad oluliselt suuremad kui 290 000 eurot ja tagastamise tähtajad olid Roosipuu sõnul 2012. aasta juulis.
“Järgnenud ajavahemikul on küll olnud erinevaid lubadusi, aga kuna laenud on siiani tasumata, siis saab sellest järeldada ainult seda, et tegemist on alaliselt maksejõuetu firmaga,” kommenteeris Roosipuu.
Segane seis. “Ma saan aru, et ülevõtmiskatse all käib jutt Maardus Lao tänava kinnistutest, mille OÜ Maardu Katlamaja AS 2012. aasta jaanuaris Neticomile müüs, säilitades endale õiguse need kuni 2012. aasta juulini tagasi osta, mida aga ei tehtud. Antud tehing oli eraldiseisev tehing Neticomi ja Maardu Katlamaja vahel ega ole seotud Neticomi KC Grupile antud laenudega, mille tasumata jätmise tõttu esitati pankrotiavaldus,” selgitas Roosipuu.
Ta lisas, et see 900 000 eurot, millest Jüri Leppik räägib, ei ole seotud sugugi ainult KC Grupi laenuga, mille alusel ta KC Grupi pankrotti taotleb, vaid suur osa sellest tuleneb hoopis teistest tehingutest Neticomi ja KC Grupp teiste tütarettevõtete vahel ega oma seost antud pankroti protsessiga. “Vastaspool üritab suvaliselt erinevaid tehinguid kokku siduda, et asi võimalikult segaseks ajada ja saada endale pikkade kohtuvaidlustega aastateks lisaaega,” märkis Roosipuu.
Äripäev kirjutas 2006. aastal, et sarnaselt Margus Reinsaluga laiendas Roosipuu tegevust Hispaanias, kus oma nõustamisfirmaga Neticom tegeleb juhtimisalase nõu andmise asemel kinnisvara arendamisega. Roosipuu sai tuntuks 2000. aastate alguses investeerimisfirma Tallinvest pankrotiga.
Lisaks nõuab kohtu kaudu KC Grupilt võlga tagasi Hanno Lindperele kuuluv FitTurner OÜ, kuid Lindpere ei nõustu teemat täpsemalt kommenteerima. “Kahjuks ei saa seda teemat kommenteerida. Vabandan,” märkis Lindpere.
Seotud lood
Avalikkuse eest paar aastat varju hoidnud, Maroko kuurordiprojektiga kõrbenud ettevõtja Margus Reinsalu õpetab, kuidas Brasiilias läbi lüüa.
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.