Ajaleht Financial Times on saanud koopia kirjast, kus Küprose president taotleb eurogrupilt ja Euroopa Liidu instantsidelt kevadel saadud 10 mld euro suuruse abipaketi tingimuste muutmist.
President Nicos Anastasiades väidab, et abipaketis on alahinnatud kahe suurima panga restruktureerimise ja kapitalikontrolli kehtestamise negatiivset mõju Küprose majandusele. Riik ei ole võimeline sellisel moel abipaketi tingimusi täitma.
Abipaketi saamiseks oli Küpros sunnitud eelkõige välisklientidele suunatud ja riigi majanduse suurust arvestades üle paisunud pangandussektori (sektori maht ületas riigi SKP ligi kaheksa korda - toim.) koomale tõmbamiseks suuruselt teise panga (Laiki) sulgema ning suurima panga (Bank of Cyprus) restruktureerima. Eriti vastuoluline oli Küprose abipaketis suurhoiustajatelt raha võtmine pankade kahjude katteks.
President kurdab, et pankade restruktureerimine on toimunud ilma korraliku ettevalmistuseta ning pühkinud minema ka paljude firmade käibekapitali, mis kokkuvõttes majanduslangust süvendab. Alles jäänud suurpangal on raske igapäevaseks tegevuseks rahastust saada. Sisuliselt taotleb president restruktureerimisprotsessi peatamist ja tagasi pööramist.
President kritiseerib ka Euroopa Keskpanga heaks kiidetud eurosüsteemi erakorralist likviidsuslaenu lõpuks ikka sulgemisele läinud Laiki pangale ja taotleb selle konverteerimist pikaajalisteks võlakirjadeks. Teatavasti võib keskpank erakorralist likviidsusabi anda vaid elujõulisele pangale, mida Laiki Euroopa Keskpanga väitel laenu andmise hetkel veel oli.
Sel nädalal kohtuvatel eurogrupi rahandusministritel tuleb nüüd arutada ka Küprose presidendi kirja.
Nädalapäevad tagasi avaldas IMF kriitilise hinnangu Kreeka jaoks koostatud abipaketile, tunnistades tagantjärele mitmeid olulisi vigu.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Küprosest võib saada kõige kiiremini abipaketist väljuv eurotsooni liige, kui saareriigil õnnestub edukalt võlakirju müüa.
Euroopa Komisjoni rahandusvolinik Olli Rehn taunis Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) kriitikat, sest polevat aus ega õiglane IMFil oma käed puhtaks pesta ja kogu solk Euroopa kaela visata.
Eurogrupi juht Jeroen Dijsselbloem ütles täna pärast eurogrupi rahandusministrite kohtumist, et 10 miljardi euro suurune abipakett Küprosele on nüüd valmis ratifitseerimiseks euroala riikide parlamentides.
Meediasse lekkinud analüüsis, mille IMF seejärel eile avalikustas, tunnistab fond Kreeka krahhist päästmiseks reeglite väänamist ning mitme olulise vea tegemist.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.