Kiire kasvuga arenevad turud on sattunud kriisi, kuna kolme kuuga on sealt haihtunud miljardeid ning riikide valitsused on sunnitud sekkuma, et toetada majandusi, valuutasid ja aktsiaturge.
Kõige suurema löögi alla on sattunud India ja Indoneesia. India ruupia on USA dollari suhtes kukkunud rekordmadala tasemeni, olles sellega suurtest valuutadest halvim. India on enda valuuta toetamiseks kehtestanud piiranguid, kui palju kapitali võib riigist lahkuda. Kuid see pole ruupia nõrgenemist tagasi hoidnud, kuna piirangud kehtivad ainult India kodanikele. Alates 3. juunist on rahvusvahelised investorid müünud 3 miljardi dollari väärtuses India aktsiaid.
Halvasti on läinud ka Indoneesial. Jakarta börs on kolme kuuga kukkunud 18 protsenti. Indoneesia ruupia on sama ajaga nõrgenenud 11%. Investeerimispanga Morgan Stanley hinnangul on Indoneesia hädade põhjuseks riigi eelarvetasakaalu vähenemine, toorainete sektori seotus Hiinaga ning kuna Indoneesia aktsiaturul on palju välismaiseid investorid, ohustavad seda ka välised šokid.
Millised turud veel raskustes vintsklevad ja kas arenevate turgude imelugudel on nüüd kriips peal, loe pikemalt tänasest Äripäevast.
Seotud lood
Yale’i ülikooli majandusprofessor Stephen Roach hoiatas, et maailmamajandus on uue kriisi alguses.
Venemaa võlakirjaoksjoni vastu näidati leiget huvi, kohale ilmus vaid üks pakkuja. Idanaaber oli seetõttu sunnitud võlakirjaoksjoni ära jätma, teatas Bloomberg.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.