Norra saab parempoolse vähemusvalitsuse, mille moodustavad Konservatiivid populistliku Progressiparteiga, mis pääseb valitsusse esimest korda oma asutamisest 1973. aastal.
Valitsusjuhiks saab Konservatiivide juht Erna Solberg.
Kaks väiksemat parteid, Kristlikud Demokraadid ja Liberaalid, nõustusid valitsust toetama, mis plaanib kärpida makse, mitte laiendada naftatootmist Lofootide saarte looduskaitseala piirkonda, jätta jõusse 4%se piirangu 780 mld dollari suuruse naftafondi vahendite kasutamisel ning karmistada immigratsioonitingimusi, vahendas agentuur Bloomberg.
Progressipartei, mille juhist Siv Jensenist võib saada Norra rahandusminister, toetas valimiskampaanias Norra naftarikkuse ulatuslikumat käikulaskmist. Nüüd on partei siiski nõustunud kehtiva piirangu paika jätma.
"Jah, me peame sellest 4% reeglist kinni, kuid väga palju sõltub sellest, millele seda raha kasutatakse. Saame teha selge vahe raha kulutamise ja investeerimise vahele," ütles Jensen agentuurile Bloomberg. "Meie, Konservatiivid ja veel kaks parteid oleme sellega nõustunud, et meil tuleb siin vahet teha. Ja see on hea," jätkas ta.
Karmimad piirangud sisserändele tagavad Jensini sõnul Norrale parema integratsioonipoliitika.
9. septembril Norras toimunud üldvalimistel olid võidukad Konservatiivid, kes said parlamendis 48 kohta lubadustega kärpida tulu- ja varamakse, suurendada investeeringuid ning leevendada kuumava kinnisvaraturu jahutamiseks kehtestatud piiranguid. Progressipartei, mis on Norra poliitikas seni autsaideri rollis olnud, sai parlamendis 29 kohta. Kristlikud Demokraadi ja Liberaalid said vastavalt 10 ja 9 kohta.
Norra keskpanga prognoosi järgi aeglustub Norra majanduskasv ilma nafta- ja gaasisektorita tänavu 1,75%-le. Tuleval aastal kiireneb kasvutempo 2,25%-le.
Seotud lood
Euroopa väikseim tööpuudus ja kõrgeimad palgad ei taga Norra peaministrile valijate mandaati kolmandakski ametiajaks.
Eile Norras toimunud üldvalimised tõotavad riigile esimest konservatiivist peaministrit 1990. aastast.
Norra ametisse asuval uuel peaministril Erna Solbergil ei ole rahaprobleemi oma valimiskampaanias antud lubaduste elluviimiseks - pigem on küsimus selles, kui palju raha ta käiku lasta söandab, kirjutab agentuur Bloomberg.
Norras, kus üleilmse kriisi eest varju otsinud raha intressimäärad alla viis ja nii laenuvõtmise ahvatlevaks tegi, plaanib uus valitsus maksusoodustustega säästmist soosima hakata.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.