Maxima jagas Narvas ligi miljon eurot viie firma vahel, millest kolm olid seotud kohalike poliitikute ja linnaametnikega ning kaks variisikutega.
Tänases Äripäevas ilmus uuriv artikkel, kuidas Maxima endale Narvas poliitikuid palkas. Maxima ostis munitsipaalfirmale Narva Bussipark kuulunud hooned. Lisaks hoonete eest makstud 1,4 miljonile eurole tasus jaekett 0,95 miljonit eurot erinevatele ettevõtetele, millest osa kuulus variisikutele ning osa olid seotud Narva ametnike ja poliitikutega. Raha kanti üle maaklerteenuste lepingute alusel, neid lepinguid peavad korruptsioonikuritegude uurijad fiktiivseteks.
484 788 eurot kandis VP Market (Maxima) viimastel valimistel Keskerakonna nimel Narva volikogusse valitud Aleksei Voronovi firmadele Noolsirge ja Amerplastar Est. Voronov on munitsipaalfirma AS Narva Vesi juhataja.
Tema firmadest liikus osa raha edasi kümnekonnasse majandustegevuseta ja variisikutele kuulunud väikefirmasse, mille arvetelt võtsid summad sularahana välja teadmata isikud.
Osa rahast ehk umbes 0,2 miljonit eurot kasutas Voronov ka talle kuulunud kullapoele kauba ostmiseks.
166 177 eurot kandis VP Market firmasse S.V.O. Baltic International.
Selle ettevõtte omanik ja juhataja oli Liina Jarovaja, kes on tollase Narva abilinnapea Sofja Homjakova tädi. Homjakova oli üks nendest kõrgetest linnaametnikest, kes survestas Narva linna peaarhitekti tegutsema Maxima huvides. Homjakova on vabaabielus Keskerakonda kuuluva Vladimir Orloviga, kes oli Narva linnapea nõunik. Orlov oli ka firma S.V.O. Baltic International tegevdirektor ja jagas VP Marketilt laekunud raha.
VP Marketilt saadud rahast 79 893 eurot kanti edasi Voronovi firmasse Amerplaster Est.
33 555 eurot kandis Orlov aga enda pangakontole, kust see liikus edasi kunagise Narva mõjuka poliitiku Aleksandr Moissejevi abikaasa Elena nimel olnud korteri osamaksuks. Ostetud korter vormistati Orlovi elukaaslase Sofja Homjakova tädi Liina Jarovaja nimele, kuid elama asusid sinna Orlov ja Homjakova. Jarovaja sõnul vormistati korter tema nimele, kuna ta andis selle ostmiseks 5000 USD väärtuses raha, mille ta sai oma emalt, kes oli 1972. aastal Groznõis müünud maja.
Korteri ostmise ettepaneku tegi Orlovile Moissejev ning uurijate hinnangul osteti see turuhinnast kallimalt. Uurijad kahtlustasid, et Moissejev sai Maximalt Orlovi kaudu 63 914 eurot ehk miljon krooni.
150 837 eurot kandis VP Market firmasse Dandridge OÜ. See ettevõte kuulus variisikutele ja tegelikke omanikke ei õnnestunud uurijatel välja selgitada. Maximalt firmasse jõudnud raha võeti välja sularahas.
150 837 eurot kandis VP Market firmasse All In One OÜ. Ka see ettevõte kuulus variisikutele ja tegelikke omanikke ei õnnestunud uurijatel välja selgitada. Maximalt firmasse jõudnud raha võeti välja sularahas.
Asjaosalised on kidakeelsed
Aleksandr Voronov uurimisest rääkida ei soovi, ka keeldub ta kokkusaamisest. “Olen kursis, miks te helistate. Kahjuks ma teile mitte mingeid kommentaare anda ei saa. Konsulteerisin prokuratuuriga ja sealt öeldi, et ei tohi kommenteerida. Kui te plaanite seal midagi kirjutada, siis nad ütlesid, et ka teie eriti ei tohi. Edu teile ja häid artikleid! Nägemist!” lõpetab Voronov kõne.
Maxima Eesti kommunikatsioonijuht Erkki Erilaid jääb samuti napisõnaliseks. “Maxima ei osale kindlasti poliitilistes vastasseisudes ja seega ei saa me kommenteerida ikka ja jälle enne valimisi meediasse jõudvaid erinevaid vihjeid ja tõlgendusi,“ ütles ta.
Tehingute tegemise ajal Narva linnavolikogu esimehena töötanud praegune keskerakondlasest riigikogu liige Mihhail Stalnuhhin peab sarnaselt Maximaga uurimistulemuste kajastamist poliitiliseks. “Minu kogemus näitab, et kui inimesel on tõesti süü olemas, siis toimub kõik väga kiiresti ja ka kohtuotsus on kiire. Kui uurimised venivad aastaid, siis on tagamaad hoopis teised. Minu arvamus on, et sellel on poliitiline tagapõhi,” lausus ta.
Aleksandr Moissejev ütles, et annab oktoobrikuu jooksul juba neljandat korda erinevatele väljaannetele kommentaari selle kriminaalasja kohta. „Kriminaalasi on minu suhtes lõpetatud kuriteo koosseisu puudumise tõttu ning riik kompenseeris mulle kriminaalasjaga seotud kulud. Kelle algatusel ja mis põhjustel algatati minu suhtes kriminaalasi, ei ole mulle teada. Samuti ei tea ma, mis põhjusel anti minu kohta valetunnistusi ning miks uurimise käigus seda õigel ajal ei avastatud,“ ütles Moissejev.
Seotud lood
Keskerakonna tugipunktis Narvas toimunud lõhenemise taga on mõjukad kohalikud poliitikutest ärimehed, kelle tegevus ja skeemid on olnud pikalt uurimisasutuste huviorbiidis.
Sillamäe volikogu võttis tuliste vaidluste järel vastu projekti, mis lubab Leedu tuntud poeketil Maxima alustada linna suurima kaubanduskeskuse ehitust.
Leedu kaubandusfirma Maxima Eesti OÜ rahastab Tallinnas asuva Haabersti ristmiku rekonstrueerimist pea miljoni euro ulatuses.
Reedel võttis Äripäev põhjalikult luubi alla korruptsioonihõngulised sahkerdamised Narvas. Uurijad kahtlustavad, et kaubanduskett Maxima tasus fiktiivsete lepingute alusel piirilinna poliitikute ning variisikutega seotud firmadele ligi miljon eurot. Narva hämarate rahalugude seeria jätkub sel nädalal, täna kirjutame sealse spordihalli ehitusel vasakule läinud 89 480 eurost (1,4 miljonit krooni) linna rahast.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?