Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina suhtub ettevaatusega ettepanekutesse suurendada riigi võlakoormust.
Mertsina märkis, et Eesti valitsemissektori võlg on Euroopa Liidu madalaim ning lähiaastate prognoosi järgi jääb see suhtarv umbes samale tasemele. Ta rõhutas, et valitsemissektori võlga ei saa selle eelarveseisust eraldi vaadata. Enamus ELi liikmesriike on aga tema sõnul võla suurendamise arvelt eelarvepuudujääki jõudsalt vähendanud ning riigirahanduses praeguste fiskaalprobleemide lahendamise tulevikku lükanud.
„Tuleb arvestada, et praegune ülimadalate intresside keskkond ei kesta igavesti,“ nentis Mertsina. Ta lisas, et laenuteenindamise kulude vähendamiseks peavad võlgu võtnud riigid tõestama finantsturgudele, et nende reformid ka reaalseid tulemusi annavad.
Eesti kogus tema hinnangul ülejäägis eelarvega reserve, mida sai kriisiaastatel kasutada ning hoiduda uute võlakohustuste tekitamisest. Ta nentis, et praeguseks murrab enamus riike pead, kuidas oma riigivõlga vähendada ning hoida pikaajaliselt riigirahandus kontrolli all.
Mertsina arutles, et Eesti elanike vähenemine ja samal ajal vanemaealiste elanike osakaalu suurenemine hakkab üha tõsisemalt riigieelarvet koormama, mis omakorda süvendab vajadust suurendada sotsiaalkulusid. See vähendab aga riigirahanduse paindlikkust ning jätab vähem ruumi näiteks taristuprojektide investeeringuteks, mis aitaksid konkurentsivõimet tõsta.
„Riigivõla teeninduskulud muudaksid eelarve tasakaalus hoidmise raskemaks. Seetõttu suhtun ma väga ettevaatlikult igasugustesse ettepanekutesse võlakoormust tõsta,“ nentis Mertsina.
Ettevõtja
Ain Hanschmidt leiab, et riiklikke laene mitte võttes enam edasi minna ei saa. Äripäev küsis, kas Eesti riik peaks laenu võtma.
Seotud lood
LHV majandusanalüütiku Heido Vitsuri hinnangul ei tooks täna laenuvõtmine Eesti arengule kasu, sest Eestil puudub oskus eelarveraha ratsionaalselt ja efektiivselt kasutada.
Meediaettevõtja Hans H. Luik tunneb muret välisfirmade lahkumise pärast Eestist ja paneb riigile ette võtta laenu, et luua noortele siin töökohti.
Peaministri nõunik Kalev Kukk on arvamusel, et Hanschmidti soovitus pensionite maksmiseks riigil laenu võtta on kummastav.
Kui siiani on riik ja valitsus üritanud näidata Eesti elu edukana ja inimeste heaolu kõrgena, siis nüüd oleks aeg ka reaalseid samme astuda, arvas Infortari üks omanik Ain Hanschmidt.
Eri põlvkondade ühtseks ja tõhusaks tiimiks sidumine võib olla keerukas, kuid õigesti juhitud meeskondades toovad vanemate kogemused koos nooremate avatud mõtlemisega kokkuvõttes paremaid tulemusi, leitakse saates “Minu karjäär”.
Enimloetud
5
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Hetkel kuum
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Tagasi Äripäeva esilehele