Hiljuti omanikku vahetanud Eesti Eine on segatud järjekordsesse uurimisse, sest toitlustusfirma sõlmis mereakadeemiaga hanketingimustest erineva lepingu.
Kevadel avaldas "Pealtnägija" loo, mis rääkis sellest, kuidas toitlustusfirma võltsis dokumente ja esitas valeandmeid, et saada 4,2 miljoni krooni eest toetust hoonele, mis oli taotlusperioodi alguseks tegelikult valmis. Selle juhtumiga seoses käib Põhja prefektuuris majanduskuritegude üksuses eeluurimine.
Keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo alustas detsembris uut kriminaalmenetlust, millesse on taas segatud Eesti Eine. Lugu ulatub tagasi 2011. aastasse, kui Eesti Mereakadeemia kuulutas välja hanke kadettide ja personali toitlustamiseks viieks aastaks. Hanke võitis ainsa pakkujana AS Eesti Eine. Selle maht oli 950 000 eurot ja kestvus viis aastat.
Muu hulgas oli hankedokumentides nõue, et pakkuja investeerib 50 000 eurot toitlustamiseks, ent mereakadeemia ja Eesti Eine vahel sõlmitud lepingusse see nõue ei jõudnud.
Keskkriminaalpolitsei pressiesindaja Kaarel Kuusk kinnitas, et kriminaalmenetlus algatati riigihangete läbiviimise nõuete rikkumise paragrahvi alusel. Reedese seisuga kriminaalmenetlus käis, kuid kahtlusaluseid veel polnud.
Eesti Eine juht ja vastne omanik Indrek Kirss sõnas ülemöödunud nädalal, et kuuleb kriminaalmenetlusest esimest korda. "See asi meenub mulle küll, see 50 000 eurot," väitis Kirss.
Tema sõnul täitis Eesti Eine hanketingimustes kirjas olnud kohustuse, sest Mereakadeemia Kopli tänava hoones rekonstrueeriti ja käivitati söökla. "Kui selle riigihanke vastu võtsime, siis teadsime, et selline kohustus on üleval," teatas Kirss. Teisalt ei osanud ta öelda, kui suure summa ettevõte Kopli tänava sööklasse investeeris.
Mereakadeemia rektori Roomet Leigeri andmetel oli kriminaalmenetluse algatamise ajend eksrektor Heiki Lindpere kuriteoavaldus, mille ta koostas mullu novembri lõpus oma viimasel tööpäeval. Haridusminister Jaak Aaviksoo vallandas Lindpere päevapealt pärast mereakadeemias läbi viidud teenistusliku järelevalvet, sest selle käigus tuvastati eelarve- ja finantsdistsipliini rikkumisi.
Lindpere ei soovinud kriminaalmenetlusega seonduvat kommenteerida: "Esiteks, mina ei ole seda lepingut teinud. Ja teiseks, teiega ma üldse ei räägi!"
(Möödunud aasta lõpus avaldas Äripäev artikli sellest, kuidas akadeemia finantsraskustesse viinud Lindpere püüdis haridusministeeriumist kaubelda kümne kuupalga suurust hüvitist. - toim) Praegune rektor Leiger ütles, et lepingu Eesti Einega allkirjastas rektori kohusetäitjana töötanud haldus-ja finantsprorektor Aivo Lind. Viimane aga väitis, et lepingu tingimused kooskõlastati haridusministeeriumiga.
Ministeeriumi avalike suhete osakonna konsultant Rein Joamets kinnitas, et ministeeriumis ei ole ühtegi dokumenti lepingu muudatustest teatamise või muudatuste aktsepteerimise kohta.
"Mereakadeemia on meile edastanud politseile tehtud avalduse ning ka sellele lisatud materjalis ei ole ühtegi kirjalikku märget konsultatsioonide kohta haridusministeeriumiga sel teemal," täpsustas Joamets, kelle sõnul pole ka politsei selles küsimuses ministeeriumi poole pöördunud.
Keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo kontrollib menetluse käigus mereakadeemia avalduses esitatud andmeid ja selgitab välja juhtumi täpsemad asjaolud, teatas Kuusk.
Seotud lood
Mereakadeemia rektor Heiki Lindpere küsis enne vallandamist kümne kuupalga suurust hüvitist.
Mereakadeemia võlgadesse viinud eksrektor Heiki Lindpere püüdis kooli rahaga vaidlustada järelevalve õiendit, mis oli tema vallandamise ajendiks.
Tänase seisuga väljus riskikapitalifonde hallanud Askembla toitlustusettevõttest Eesti Eine. Haiglaid ja koole toitlustava ettevõtte uueks omanikuks on selle pikaajaline juht Indrek Kirss.
Eesti Mereakadeemias avastati teenistusliku järelevalve käigus hulgaliselt eelarve- ja finantsdistsipliini rikkumisi, mistõttu vabastati rektor Heiki Lindpere ametist.
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.