E-Piim ja Saaremaa piimaühistu plaanivad rajada koos Kesk-Eestisse ühistulistel alustel tegutseva ekspordile suunatud piimatööstuse.
Saaremaa piimaühistu juhatuse liikme Mihkel Jürissoni kinnitusel pole Eesti piimatööstustel jõudu töödelda kogu siin toodetavat piima, millest neljandik müüakse Leetu, samas näeb Eesti piimastrateegia ette 2020. aastaks piimatoodangu kasvu kolmandiku võrra.
Eesti suurima piimatootjate ühenduse Epiko juhatuse liige Üllas Hunt ütles
Saarte Häälele, et uue tööstuse rajamine ühistulistel alustel pole õige, sest tööstust on mõistlik teha ainult väga suure osa piimatootjate kaasamisel, mida E-Piim ja Saaremaa piimaühistu ei taga.
Hunt märkis, et ühisettevõtte tegemisele tuleb kaasata ka eraettevõtteid, kes pealegi on suutnud – võrreldes Saaremaa piimatööstuse ja E-Piimaga – maksta tootjatele piima eest palju paremat hinda, kui need ühistulised ettevõtted oma liikmetele.
Saaremaa piimaühistu ja E-Piima ühisdeklaratsioonis märgitakse, et uue piimatööstuse turustusriskide maandamiseks võidakse vähemusosanikuks ajutiselt kaasata mõni rahvusvaheline piimaturustusorganisatsioon, ent lisaks on osanikeks oodatud ka teised Eestis tegutsevad piimaühistud.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eesti piimanduse strateegia 2012-2020 eesmärkide järgi peaks meie riigi territooriumil toimuma suur piimatoodangu töötlemine. Seejuures on võtmetähtsusega ühistuline ettevõtluse vorm, kuna piimatootjatele antud garantiidest sõltuvad ka edasised arengud piimakarjades ja maaelus tervikuna, kirjutab Saaremaa Piimaühistu tegevjuht Mihkel Jürisson.
Novembris vähenes kaupade eksport aasta varasemaga võrreldes jooksevhindades 9%, import jäi samale tasemele. Eksport langes kuuendat kuud järjest.
Maaelu arengukava 2014-2020 eelnõus olev sihtotstarbeline investeeringutoetus on andnud tõuke uue piimatööstuse rajamise plaanidele. Praegu on kavandatav toetusmeede ühistukeskne, ent sellele peaksid saama konkureerida ka eraldi tegutsevad piimatootjad koos eravalduses tööstusega, kirjutab tulundusühistu Epiko juhatuse liige Üllas Hunt.
Eesti toidutootjate arvates peab kontroll Leedu piimatoodete üle olema rangem: nende hinnangul tuleneb leedukate pakutav odav hind tootmisnormide rikkumisest.
Tarkvaraarendajale Merada on turvalisuse tagamine ühtviisi oluline nii uue tarkvara kirjutamisel kui ka küberrünnaku ohu minimeerimisel oma ettevõttele. Viimase jaoks tehakse koostöös Teliaga regulaarselt turvanõrkuste kontrolli.