Estonian Air (EA) müüs maha talle kuulnud osaluse broneerimissüsteemiga tegelevas ettevõttes, mis maksis omanikele ka dividende.
Automatiseeritud broneerimissüsteemi müügi ja hooldusega tegeleva firma väärtpaberid ostis endale Hispaania firma Amadeus I.T. Group S.A, mis omas enne tehingut ettevõttes 5%st osalust.
Madridis baseeruva ja infotehnoloogia lahendusi pakkuva firma osalus tõusis tehinguga Amadeus Eestis 65%ni. Ülejäänud 35% aktsiatest jäid endiselt Soome piletite broneerimise firma Amadeus Finland Oy kätte.
"Amadeus Estonia ASi aktsiate müük on järgmine etapp meie restruktureerimisprotsessis, kus me oleme otsustanud müüa maha oma varad ja aktsiad, mis ei ole seotud meie põhitegevusega," ütles uudislehele Aviation Media Estonian Airi juhatuse esimees Jan Palmér.
Amadeus Eesti teenis 2012. aastal 805 000eurose käibe juures maksude eelseks puhaskasumiks 392 000 eurot. Kasumlik tütarfirma maksis omanikele dividende 244 000 eurot, aasta varem 289 000 eurot.
Aktsiate ostja Amadeus I.T. on noteeritud alates 2010. aasta aprillist nii Madridi, Barcelona, Bilbao ja Valencia börsidel. Aktsiate esmapakkumise (IPO) käigus 11 euroga müüdud aktsia on olnud viimastel aastatel parimate Hispaania väärtpaberite hulgas ning jõudnud tänaseks 31 euroni ehk kõigi aegade kõrgeima tasemeni (Hispaania börs tervikuna on sama ajavahemiku jooksul langenud kümnendiku võrra).
Kiire hinnatõus on kergitanud firma turuväärtuse praeguseks ligi 14 miljardi euroni.Suhtarvude poolest on tegemist kalli firmaga. Ettevõtte P/E (hinna/tulu) suhe Bloombergi andmeil 25,4; P/S (hinna/müügi) suhe 4,5 ning brutodividenditootlus 2,0%.
Kui Amadeus Eesti aktsiate müügihind oleks olnud kõigest pool eelnevatest suhtarvudest, oleks Estonian Air pidanud müügiga teenima vähemalt paar-kolm miljonit eurot.
Seotud lood
Estonian Air lennutas mullu aasta varasemaga võrreldes 38 protsenti vähem inimesi.
Lennufirma Estonian Air pankrot oli möödunud aastavahetusel väga lähedal, tunnistas ettevõtte endine nõukogu esimees ja praegu LHV pangas töötav Erkki Raasuke.
Estonian Air müüs täna 7,5 mln euro eest oma peahoone Tallinna Lennujaamale ning hakkab selles senisest enam kui kolm korda väiksemat pinda rentima.
Estonian Air rendib alustavale riiklikule Leedu lennufirmale Air Lituanica (AL) 2015. aasta lõpuni ühe Embraer 170 tüüpi lennuki.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.