Riik plaanib laiendada pöördmaksustavate kaupade nimekirja, kuna maksupetturid kasutavad eri kaubagruppe pettuste läbiviimiseks.
Käibemaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu kohaselt plaanib riik lisada pöördmaksustavate kaupade nimekirja lisaks kullale ka väärismetallid ja väärismetalli sisaldavad metallimaterjalid ning vääriskivid. Just viimastega tehakse rahandusministeeriumi andmeil üha enam käibemaksupettuseid. Pettused said alguse 2013. aasta septembrist ja tekitatud kahju trend on kasvav - kolme kuuga kokku 358 000 eurot.
Väärismetallide ja vääriskivide valdkonna hinnanguline käibemaksu kogukahju 2013. aastal on 10 mln eurot ehk ca 0,8 mln eurot kuus. Seaduse muudatuse tulemusena võiks pettuse maht väheneda hinnanguliselt 70%. Samas on oht, et seni selles sektoris pettusi läbi viivad isikud liikuda teistesse sektoritesse ning muudatuse positiivne mõju käibemaksu laekumisele võib jääda lühiajaliseks.
2012. aasta 1. aprillist kehtestati pöördmaksustamine kullamaterjalile, sealhulgas pooltoodetele, mille puhta kulla sisaldus on vähemalt 325 tuhandikku kaaluosa, ning investeeringukullale. See muudatus vähendas käibemaksupettuseid kullaturul lühiajaliselt. Pettuse eesmärgil pöördmaksustamise vältimiseks hakati müüma sulatatud kulda, mille puhta kulla sisaldus jääb alla sätestatud piiri, selgitatakse eelnõus.
Samuti püütakse pettuse läbiviimiseks ära kasutada olukorda, kus pöördmaksustamine ei laiene kaupadele, mille valmistamisel on kasutatud eelnõus nimetatud vääriskive ja metalle ning need on vastava toote osaks. Pöördmaksustamisele kuulub eelnõus nimetatud materjal. Nt kui arvutitootja ostab kulda emaplaadi jaoks, siis kulla ost on pöördmaksustatud. Arvuti, mis sisaldab mingis osas kulda, aga enam mitte.
Kuidas skeem töötab? Tavapäraselt on tegemist kas teistest riikidest, pankadest või eraisikutelt kokkuostetud puhta kullaga, mis segatakse kokku muude metallidega, et saada nn kullavaland prooviga alla 325. Kokkuostjad vahendavad kullavalandeid teiste liikmesriikide hulgimüüki teostavatele ettevõtetele. Kokkuostjad on huvitatud õigusvastase maksueelise saamisest ehk pettuse teel täiendavate rahaliste vahendite saamisest. Seetõttu kaubeldakse kullavalandite, mitte puhta kullaga. Kaupade liikumine vormistatakse läbi varifirmade, kes riigi ees maksukohustust ei täida. Maksueelis saadakse täiendava lisatulu 20% ehk käibemaksusumma ulatuses.
MIS ON MISPöördmaksustamine
Käibemaksu tasumise eest vastutab kauba või teenuse ostja, kes oma käibedeklaratsioonis arvestab käibemaksu müügitehingu osas ning samaaegselt arvestab selle oma ostutehinguga seoses sisendkäibemaksuna.
Pöördmaksustamise tulemusena ei toimu üldjuhul käibemaksu tegelikku eelarvesse tasumist ega riigi poolt sisendkäibemaksu tagastamist.
Tehingust tekib reaalne maksukohustus vaid siis, kui ostjal puudub 100%-line sisendkäibemaksu mahaarvamise õigus, mis saab tekkida näiteks proportsionaalse sisendkäibemaksu mahaarvamise korral.
Müüja kajastab käibedeklaratsioonil pöördmaksustatava tehingu vaid informatiivsena.
Käibemaksu tasumise kohustus tekib üksnes tarneahela nn viimases lülis – müügil lõpptarbijale.
Rakendatakse üksnes maksukohustuslaste vaheliste tehingute korral.
Seotud lood
Riik laiendab pöördmaksustavate kaupade nimekirja, kuna maksupetturid kasutavad eri kaubagruppe pettuste läbiviimiseks.
Harju maakohus mõistis täna süüdi suhkruäri raames suures ulatuses maksude maksmisest kõrvale hoidnud kolm inimest ja ühe ettevõtte. Osad süüalused pääsesid süüdimõistmisest, kahe osas menetlus jätkub.
Riik ei soovi maksusüsteemi parandamisel arutada enda ettepanekutest muid alternatiive ega soovi kaasata ettevõtlusorganisatsioone, ütles maksumaksjate liidu juhatuse liige Lasse Lehis.
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.