Elektrimüüjad koostasid majandusministeeriumile ühispöördumise, et kõik elektriteenuse osutajad saaksid pakkuda oma klientidele ühte arvet, mille alusel tasuda nii elektri kui ka võrguteenuse eest.
"Soovime kiiremas korras rakendada regulatsiooni ühtse arve teenuse osutamiseks väiketarbijale," ütles Elektrimüügi ASi juhatuse liige ja tegevjuht Jaak Urm pressiteates.
Praegu on see võimalus ainult riigile kuuluval Eesti Energial.
"Konkurentsiseadusest tulenevalt on kõigil võrguettevõtjatel kohustus kõikidele oma äripartneritele võrdsetel tingimustel ühtse arve teenust osutada. Tänane olukord avatud elektriturul tegutsevate ettevõtete vahel on aga selgelt ebavõrdne ning see on konkurentsi kahjustav, sest selline võimalus on ainult ühel turuosalisel," märkis Urm.
Tema sõnul on mitmed teenusepakkujad ja ka kliendid juhtinud tähelepanud asjaolule, et ühtse arve esitamist pakutakse kliendile kui lisaväärtust, kuigi see peab olema standardne punkt igas elektrilepingus. "Loodame, et ministeerium võtab muret kuulda ja aitab luua tekkinud olukorrale sobiva õigusliku lahenduse ning on valmis seda rakendama," lisas ta.
Elektrumi Eesti turu juhi Raivo Videviku hinnangul on ühtse arve puudumine üks tegureist, mis pidurdab elektrituru tegelikku avanemist. Tema sõnul on vastavasisulisi mahukaid uuringuid korraldanud ka Põhjamaade energiaregulaatoreid ühendav NordReg, tuues välja ühise arve rakendamise positiivset mõju avatud turu tõhusamale toimimisele.
220 Energia juhi Marko Alliksoni sõnul on ühtse arve rakendamisest juttu olnud varsti juba pea kaks aastat. "Kuid selget edasiminekut pole elektritarbijate huve ja müüjatevahelist konkurentsi kahjustava probleemi lahendamisel siiani näha olnud. Soovime, et majandus- ja kommunikatsiooniministeerium tegeleks palju aktiivsemalt enamus turuosalisi puudutava probleemiga," kommenteeris ta.
Elektrimüügi AS juhatuse liige River Tomera, kes samuti ühispöördumisele alla kirjutas, leiab, et kehtiv turukorraldus tuleb kiiremas korras viia vastavusse elektrituruseaduse, konkurentsiseaduse ning Euroopa Parlamendi ja Nõukogu direktiivi nõuetega, mis kõik eeldavad turuosalistele võrdseid tingimusi ja välistavad mistahes moonutused konkurentsis.
"Ühtse arve puudumine mõjutab väiketarbijaid, eelkõige kodutarbijaid ning näiteks korteriomanike osas tänu ühtse arve puudumisele on konkurents minimaalne," lausus Tomera.
Ühispöördumisele kirjutasid lisaks Elektrimüügi ASile alla ka Elektrum Eesti OÜ, 220 Energia OÜ ja Eesti Gaas AS. Osapooled kinnitavad pöördumises, et on huvitatud ka ühtse arve koostamiseks vajamineva infotehnoloogilise lahenduse loomiseks andma ka omapoolse panuse.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kui riik kehtestaks kõigile elektrimüüjatele võrdsed tingimused, siis kasvaks väiksemate elektrimüüjate turuosa Elektrumi juhi Raivo Videviku hinnangul veelgi.
Rahvusvahelise veebipõhise maaklerfirma Freedom24 analüütikud on välja selgitanud kümme ettevõtet, mille börsile minek (IPO) saab olema alanud aastal finantsmaastiku keskmes. Nende seas on nii tehisintellekti uuendajaid, digitaalse turvalisuse liidreid kui ka kiirmoehiiglasi, lisaks ettevõtteid, mis püüavad positsioneerida ennast mõnedes võtmekategooriates ja meelitada ligi kõige tähelepanelikumaid investoreid.