Riigikogu VEB fondi uurimiskomisjoni esimehe Rainer Vakra sõnul tuvastas käekirjaekspertiis, et niinimetatud valeandmetega kirja mustandi autor oli Põhja-Eesti Panga raamatupidaja, kellele võis anda suuniseid panga toonane juht, vahendab ERR uudisteportaal.
Vakra selgitas ERR-ile, et VEB fondi ja Põhja-Eesti Panga vahel oli leping, mille alusel Põhja-Eesti Pank oma töötajate kaudu teostas VEB fondi registripidamist ja raamatupidamist.
Vakra ütles, et ei soovi ametniku nime avalikustada, sest tegemist ei olnud otsustaja, vaid pigem inimesega, kes tegi oma tööd ja täitis korraldusi.
Sellega seoses on Vakra sõnul komisjoni uuesti selgitusi jagama kutsutud Põhja-Eesti Panga eksjuht.
Kolmapäeval selgus, et eelpoolmainitud 1995. aastal koostatud kirja õigsuse kinnitamiseks on Vahur Kraft esitanud komisjonile kaks dokumenti, millest üks osutus võltsinguks ja teisele tehakse ekspertiis.
Valeandmeid sisaldavas dokumendis on kirjas, et Vene firmal TSL International oli 32 miljoni dollari ulatuses nõudeid Vnešekonombanki (VEB) suhtes.
Seotud lood
Eesti Panga eksjuht Vahur Kraft ütles täna pärast VEB Fondi uurimiskomisjonis tunnistuste andmist, et teeb nii uurimiskomisjoni kui ka õiguskaitseorganitega koostööd. Detailseid kommentaare Kraft aga ei jaganud.
SEB pangast tuli kolm nädalat tagasi välja 20-25 VEB Fondi teemalist toimikut, mis pidid olema hävitatud, igaühes üle 500 lehekülje dokumente.
VEB Fondi uurimiskomisjoni teatel ei leidnud kahtlused Eesti Panga nn valeandmetega kirja tagantjärele koostamise kohta kinnitust.
Riigikogu VEB Fondi uurimiskomisjoni esimees Rainer Vakra sõnas, et arvestades seni tehtud uurimistööd, on kurb, et keeldutakse salastatud kirja avalikustamisest.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.