Euroopa inimõiguste kohtu suurkoda võttis eile menetlusse ASi Delfi kaebuse, et portaalipidajad pole kohustatud kasutajate poolt loodud sisu eelmodereerima.
Delfi ja Eesti Päevalehe peatoimetaja Urmo Soonvaldi sõnul on see tähtis mitte ainult Delfile, vaid kogu maailma ajakirjandusele. "Usume ja loodame, et Euroopa inimõiguste kohtu suurkoda mõistab nii meie kui rahvusvaheliste meediahiidude seisukohta, et toimetused vastutavad küll enda loodud sisu eest, aga mitte kommentaaride eest," märkis ta.
"Selleks on erinevad toimetused töötanud välja meetmed, kuidas võimalikult kiiresti ja valutult tagada korrektsus ka kommentaariumis või mujal, kuhu kasutajad ise sisu loovad. Kommentaari sisu eest vastutagu ikka selle autor," lisas Soonvald pressiteates.
Delfi nimel esitas kaebuse advokaadibüroo TORV pärast mullu 10. oktoobril Euroopa inimõiguste kohtus tehtud otsust, mille kohaselt uudisportaal vastutab tema keskkonnas avaldatud kasutajate postituste sisu eest olenemata, kas portaal on rakendanud filtreerimissüsteemi; võtnud kasutusele teata-ja-võetakse maha-süsteemi ning kas eemaldab "halvad" kommentaarid koheselt nende kohta teabe saamisel.
Inimõiguste kohtu suurkotta esitatakse aastas ca 150 taotlust, millest menetlusluba antakse seitsmele-kaheksale. Suurkoja menetluseks tuleb esmalt saada menetlusluba, sarnaselt Eesti riigikohtuga.
Inimõiguste kohus otsustas mullu oktoobris, et Delfi on kohustatud postituste kaudu tekitatava kahju ära hoidma. Kahju ärahoidmine saab toimuda muuhulgas eelmodereerimise või kasutajate registreerimise kaudu. Kokkuvõtlikult on kohus seisukohal, et kommentaarid on osa uudisportaali avaldatust.
Koostöös mitmete internetiettevõtetega saavutas TORV Delfi taotlusele laiaulatusliku toetuse – 70 meediaorganisatsiooni, internetifirmat ja akadeemilist asutust üle maailma kirjutasid kohtule kirja, millega avaldasid toetust Delfi taotlusele menetlusloa andmiseks. Toetajate seas on Google, Forbes, Thomson Reuters, New York Times, Bloomberg News ja Guardian.
Pikk kohtusaaga algas 2006. aastal, mil ettevõta Vjatšeslav Leedo kaebas Delfi kohtusse portaalis sama aasta 24. jaanuaril artikli "SLK lõhkus plaanitava jäätrassi" kommentaaride tõttu. Artikkel sai lugejailt 185 kommentaari, millest 20 hindas Leedo oma au teotavateks.
Delfi läbis kõik kolm kohtuastet ka Eestis ja otsustas pärast kaotust riigikohtus püüda tõe jaluleseadmiseks abi saada Euroopast.
Seotud lood
Uudisteportaal Delfi peab vastutama sobimatute anonüümsete kommentaaride eest, otsustas Euroopa inimõiguste kohus ettevõtja Vjatšeslav Leedo hagist alguse saanud kohtuasjas.
Delfi on olnud õigel teel, seades sisse filtreerimissüsteemi ja tehes kasutajatele lihtsaks „pahade“ kommentaaride kõrvaldamise, teatas Delfi peatoimetaja Urmo Soonvald Euroopa Inimõiguste Kohtu lahendit kommenteerides.
Eile jõudis avalikkuseni märkimist väärt uudis Euroopa inimõiguste kohtust. Eestis kolm astet läbinud Delfi ja praamiärimees Vjatšeslav Leedo vaheline kohtuasi lõppes Euroopas samamoodi nagu Eestiski: Delfi kaotas. Kohus leidis, et uudisteportaal Delfi peab vastutama sobimatute anonüümsete kommentaaride eest.
69 meediaorganisatsiooni, internetiettevõtet ja inimõigusorganisatsiooni saatsid Euroopa inimõiguste kohtule kirja, milles avaldavad toetust Delfi kaasuse ülevaatamisele.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.