Eesti noorte palgaootus jääb suurusjärku 800-1200 eurot bruto, kuid märgatav osa naistest on nõus töötama ka madalama tasu eest, vahendas CV Keskus.
Haridus- ja infomessi Intellektika 2014 ja teiste partneritega tehtud uuringust selgus, et kui alla 800eurose brutopalga eest on nõus töötama 21,7% meestest, siis sama suure tasu eest on nõus tööle asuma 44,2% naistest.
Üle 1200eurost brutopalka sooviks saada 28,3% meestest ning vaid 15,1% naistest.
CV Keskuse tegevjuhi Paavo Heili sõnul on võrreldes aastataguse ajaga noorte sooline palgalõhe siiski vähenenud. "Aasta tagasi oli alla 800eurose brutopalga eest nõus töötama 22,1% meestest ning 48,3% naistest,“ märkis ta.
Suurenemas on aga töötavate tudengite osakaal ning naised on meestest avatumad kooli kõrvalt tööle asuma. Kõigest 6,8% naistest ning 15,7% meestest vastas, et ei kavatse õpingute kõrvalt töötada. Kuna keskmiselt 90% vastanutest juba töötab, kavatseb tööle asuda või kaalub seda, siis võib Heili sõnul järeldada, et noored tunnevad täna vajadust lisaks teooriale omandada kooli kõrvalt ka praktilist töökogemust.
Uuringus osales 458 noort üle Eesti. 86% vastanutest olid 14-22 aastased.
Seotud lood
Nagu ootasime, aeglustus keskmise brutokuupalga kasv eelmise aasta viimasel kvartalil, ütles Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.
Kuigi majapidamiste ostujõud on aastaga märgatavalt suurenenud, võib majanduskasvust lahknev palgakulude tõus survestada ettevõtete kasumlikkust ning kiirendada inflatsiooni, kommenteeris Eesti Panga ökonomist Natalja Viilmann.
Keskmise palga ostujõud suurenes eelmise aasta neljandas kvartalis võrreldes kolmanda kvartaliga samas tempos ning tänu hinnatõusu pidurdumisele selgelt kiiremini kui eelmise aasta esimeses pooles, ütles rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Madis Aben.
Keskmine brutokuupalk oli 2013. aasta IV kvartalis 986 eurot ja kuupalk tõusis 2012. aasta IV kvartaliga võrreldes 7,6%, teatas statistikaamet.
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.