Isamaa ja Res Publica Liidu ase-esimehe Eerik-Niiles Krossi sõnul puudub neil esialgu igasugune kinnitus selle kohta, et Reformierakond IRLiga koalitsiooni ei jatka. Samas võib see poliittehnoloogiliselt muidugi Refomrierakonnale kasulik tunduda, lisas ta.
"Praeguse Ansipi-Kallase vahetuse põhjuseid tuleb otsida eelmise aasta sügisel toiminud kohalikest valimistest. IRL sai Tallinnas rohkem hääli kui sotsid ja Reformierakond kokku," märkis Kross. "Seega võib öelda, et IRL on muutunud konkurentide jaoks liiga tugevaks."
Ta lisas, et samuti on Reformierakond hakanud rääkima valitsusväsimusest ning erakond vahetab oma juhti, et päästa 2015. aasta riigikogu valimiste tulemus.
Ametlikke konsultatsioone erakondade vahel ei ole Krossi sõnul veel alustatud. "IRLi eestseisus tegi eile oma ettepaneku paremkoalitsiooni jätkamiseks. Panime paika konkreetsed tegevussuunad, mis järele jäänud aastaga ära tuleks teha, et see periood ei läheks Eestile raisku," selgitas Kross. "Meie poliitika keskmes on julgeolek, reformid ja lastega pered. Lähipäevad peaksid uue koalitsiooni osas selgust tooma."
Ta kinnitas, et IRLi jaoks on hetkel olulisim Venemaa Ukraina agressiooniga tekkinud terav julgeolekukriis. "Ükskõik, kas me jätkame koalitsioonis või opositsioonis, me igal juhul toetame Eesti valitsust selle kriisi maandamisel. Täna on kõige valem aeg igasuguseks erakondlikuks kisklemiseks," märkis Kross.
Rääkides uutest riigikogu valimistest, märkis Kross, et see, milliseks kujuneb seis pärast 2015. aasta riigikogu valimisi, otsustab mõistagi valija. "IRLi positsioon on tugev ning me pakume valijatele konservatiivset poliitikat, mille sisuks on Eesti julgeoleku tagamine, vajalike reformide elluviimine ning inimeste sissetulekute kasv," ütles Kross.
Mitmed erinevad allikad on Äripäevale kinnitanud, et Reformierakond on otsustanud teha uue valitsusliidu sotsidega ja paigas on ka jõudude vahekord uues valitsuses.
Reformierakond soovib uues valitsuses saada endale rohkem ministriportfelle võrreldes sotsidega. Sotsidele pakutakse alguses kaitseministri, siseministri, haridusministri ja põllumajandusministri portfelle. Regionaalministri ametikoht kaotatakse.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimehe Sven Mikseri sõnul ei ole nad Reformierakonnaga läbirääkimisi pidanud uue koalitsiooni moodustamiseks ja ministrite portfellide jagamisest.
Sotsiaaldemokraatliku Erakonna laiendatud juhatus koguneb täna arutama Euroopa Parlamendi valimiskampaaniat, SDE üldkogu teeb muu hulgas ka vahekokkuvõtte Reformierakonnaga peetud konsultatsioonidest.
Reformierakonna volikogu esimees Kristen Michali sõnul koguneb homme hommikul erakonna juhatus ning arutatakse, kellega ja millal koalitsioonikõnelusi pidama hakatakse.
Äärmiselt keeruline on sotsiaaldemokraate ette kujutada valitsuses, mis ei tõsta lastetoetusi, ütles SDE aseesimees Indrek Saar Eesti Päevalehele.
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.