Harju maakohus kinnitas kütusefirma GT Oil Estonia pankrotimenetluses lõpparuande, mille järgi jäi 17 võlausaldajal kokku saamata 11,75 miljonit eurot.
Suuremad võlausaldajad olid SEB Pank ja Ukraina kodakondsusega tallinlase Igor Raikhelgauzi Šveitsis registreeritud Magrat Commodities S.A. Mõlematel tuli korstnasse kirjutada üle viie miljoni euro.
2006. aasta lõpus ostis GT Oil Toomas Vaarmannilt ja Martin Reinikult 50 protsenti Olerexi aktsiatest. Kuna aga Olerexi teised omanikud kasutasid ostueesõigust, kadus GT Oil Estonia aktsionäride ringist õige varsti. Vaarmannil jäi lõpuks GT Oili pankrotipessa 929 000 euro suurune võlanõue.
Maksuametil jäi saamata ligi 80 000 eurot, AS-il Milstrand 101 000 eurot, OÜ-l Intopex Forward ligi 124 000 eurot ning OÜ-l Mark Oil 195 000 eurot. Teiste võlausaldajate nõuded olid väiksemad.
Aktsiaselts GT Oil Estonia (pankrotis) pankrotimenetluse kulud olid kokku 66 621 eurot. Pankrotihaldur Oliver Ennoki tasuks määras kohus 32 757 eurot.
TAUST
AS GT Oil Estonia pankrot kuulutati välja 2009. aasta 20. aprillil. Äripäev kirjutas 2010. sügisel, et pankrotihaldur Oliver Ennokile avanes ettevõttes pilt, kus kütusemüüja tehingud ei olnud raamatupidamises korrektselt kajastatud ja raske oli tuvastada, kuhu ja mis summad ning varad on liikunud. Esitamata oli ka 2007. aasta majandusaruanne.
„Tellisime audiitorilt erikontrolli, et tuvastada maksejõuetuse aega ja põhjuseid, aga audiitor ei saanudki seda pädevalt läbi viia, kuna talle esitati puudulikud andmed,“ märkis Ennok toona. Ka võlgnikult polnud ta pädevaid vastuseid saanud.
Audiitor Peep Parmaksoni aruandest selgus, et arhiveeritud raamatupidamisdokumentide hulgas ei olnud kontode väljatrükke ning igakuised saldoandmikud kontodel toimunud liikumiste kohta olid juhuslikud ja mitte süstematiseeritud. Andmete kogumise käigus ei esitanud ettevõtte juht kontrollile raamatupidamisregistreid, tuues põhjuseks erinevaid ettekäändeid alates raamatupidamise asumisest Haapsalus kuni arvuti kõvaketta loetamatuks muutumiseni.
Sellise aruande peale esitas pankrotihaldur avalduse kriminaalasja algatamiseks, mis liideti võlausaldaja Magrat Commodities S.A. juba varem esitatud avaldusega. Politsei- ja piirivalveameti Põhja prefektuuri Kriminaalosakonna majanduskuritegude talitus uuris kahtlusi karistusseadustiku pankrotiavalduse esitamise kohustuse täitmatajätmise ning raamatupidamisnõuete teadvate rikkumiste paragrahvide alusel.
Kuriteoavalduse järgi teadis GT OIL Estonia juht Margus Kukk pikka aega ettevõtte püsivast maksejõuetusest, kuid ei täitnud pankrotiavalduse esitamise kohustust. Samuti heideti Kukele ette, et ta rikkus teadvalt raamatupidamise nõudeid. Bilansid ja kasumiaruanded on osaliselt vastuolulised ning raamatupidamisregistrid on jäetud koostamata ja/või säilitamata. Mõne aja pärast kriminaalasi küll lõpetati.
Kukk oli kütuseäris tuntud tegija, räägiti tema headest ärisidemetest Venemaal. Omal ajal oli GT Oilil kokku 15 müügikohta ning jõuliselt üritati ka laieneda.
Nii osteti 2006. aasta lõpus Toomas Vaarmannilt ja Martin Reinikult 50-protsenti Olerexi aktsiatest. Kuna aga Olerexi teised omanikud kasutasid ostueesõigust, kadus GT Oil Estonia aktsionäride ringist õige varsti.
2009. aasta kevadel rääkis Kukk Äripäevale, et GT Oil Estonia raskuste põhjuseks on üldine olukord finantsmaastikul ning Eesti-Vene suhetes.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kütusefirma GT Oil Estonia pankrotiga võlausaldajatele 12 miljonit eurot maksmata jätnud Margus Kukk on kütuseäris ametlikult tagasi.
Advokaadibüroo Borenius partneri Jaanus Mody hinnangul tuleks eristada pahatahtlikke pankrotte tavapärasest maksejõuetusest, kuid esmalt peaks ka riik sellest probleemist aru saama.
Harju Maakohus algatas kütuse
hulgimüügifirma GT Oil Estonia pankrotimenetluse. Ettevõtte juhatuse liikme
Margus Kuke sõnul on raskuste põhjuseks üldine olukord finantsmaastikul ning
Eesti-Vene suhetes.
GT Oil Estonia tegevjuht Margus Kukk
kinnitas, et ettevõte loodab kiiresti võlad kustutada.
Rahvusvahelise veebipõhise maaklerfirma Freedom24 analüütikud on välja selgitanud kümme ettevõtet, mille börsile minek (IPO) saab olema alanud aastal finantsmaastiku keskmes. Nende seas on nii tehisintellekti uuendajaid, digitaalse turvalisuse liidreid kui ka kiirmoehiiglasi, lisaks ettevõtteid, mis püüavad positsioneerida ennast mõnedes võtmekategooriates ja meelitada ligi kõige tähelepanelikumaid investoreid.