Varahaldusfirma East Capital, mille varadest pea pool on investeeritud Venemaale, pole Ukraina sündmuste pärast veel suuremat raha väljavõttu kogenud, küll aga on rubla järsu languse tõttu muudetud investeerimise fookust.
Kui läinud aastal panustas East Capital firmadele, mis olid seotud eratarbimisega, mis kasvas Venemaal muust majandusest kiiremini, siis nüüd on ümber orienteeritud firmadele, mis saavad oma tulu dollarites, kirjutab Rootsi majandusleht Dagens Industri.
"Näiteks naftafirmad, mille kulud on rublades ja tulud dollarites, võidavad rubla nõrkusest. Kaotajaks on pangad ja osad tarbimisega seotud ettevõtted," ütles East Capitali peaökonomist Marcus Svedberg.
Venemaa tänavuse majanduskasvu prognoosi on Svedberg varasemalt 2,5%-lt nulli tõmmanud. Põhjuseks kapitali pagemine ning teisalt on alust eeldada, et firmad jätavad oma investeerimisplaanid esialgu ootele, mis kasvu pidurdab. Samas ei ole majanduskasvu ja börsi vahel üks-ühest seost - Svedberg prognoosib börsi suurt heitlikkust.
Ka agentuur Bloomberg nendib, et nii suurt heitlikkust kui praegu, nägi Venemaa börsil viimati USA investeerimispanga Lehman Brothers krahhi järel.
East Capitali Venemaa fond on aastavahetusest tagurdanud ligi 30% ja on praegu väärt ca 6,5 miljardit Rootsi krooni.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Analüütikute skepsisest hoolimata jätkab Ida-Euroopa ja Hiina turgudele keskendunud East Capital Venemaale investeerimist.
Eurodes võetuna on kõige rohkem raha Venemaal "kinni" energiakontsernil Fortum, analüüsib Kauppalehti täna firmasid, mis Venemaa vastastest sanktsioonidest ja Venemaa võimalikust vastulöögist enim kannataksid.
Täna Brüsselis algava tippkohtumise eel, kus on arutusel ELi reaktsioon Krimmi annekteerimisele, on Taani üks riike, mis kõhkleb, kui karme sanktsioone Venemaa suhtes tuleks rakendada.
Rahvusvahelise veebipõhise maaklerfirma Freedom24 analüütikud on välja selgitanud kümme ettevõtet, mille börsile minek (IPO) saab olema alanud aastal finantsmaastiku keskmes. Nende seas on nii tehisintellekti uuendajaid, digitaalse turvalisuse liidreid kui ka kiirmoehiiglasi, lisaks ettevõtteid, mis püüavad positsioneerida ennast mõnedes võtmekategooriates ja meelitada ligi kõige tähelepanelikumaid investoreid.