Ameeriklaste General Electric peab kõnelusi Prantsusmaa energeetikakontserni Alstom üles ostmiseks, vahendab agentuur Bloomberg informeeritud allikatele tuginedes.
Teade tehingust võib tulla juba järgmisel nädalal ning oleks General Electricu jaoks läbi aegade suurim ülevõtutehing. USA firma võib Alstomi eest maksta enam kui 13 miljardit dollarit, mis on veerandi võrra kõrgem Prantsuse firma praegusest turuväärtusest.
Tehinguga saaks USA reaktiivmootorite ja vedurite tootja oma kontrolli alla ka Alstomi TGV kiirrongid ja raudtee signalitsatsioonitehnoloogia. Alstom on ka maailmaturu liider veeturbiinide tootjana ning üks tipptegijaid gaasiturbiinide ja elektri ülekandetehnoloogia tootjana.
Alstomi aktsia 20%ne langus on teinud firmast GE juhi Jeffrey Immelti jaoks kergema ülevõtuobjekti. Immeltile oleks Alstomi ost võimalus GE aktsia jälle tõususule saada. Praegu on see sellest ajast, kui ta 2001. aastal Jack Welchilt juhtimise üle võttis, langenud 35%. See oleks ühtlasi panustamine perspektiivile, et Euroopa majandus hakkab vaikselt toibuma.
Alstomi ost võimaldab Immeltil tüürida elektripirni leiutanud firma oma tööstusjuurte juurde tagasi ning jätkata kontsernis finantsteenuste osakaalu vähendamist. Finantskriisi ajal oleks GE eluasemelaenude üksus firma peaaegu kraavi ajanud.
Alstom eitas täna kõnelusi GEga, vahendas Financial Times. Samas möönis ka FT, et tehing oleks GE seisukohast mõttekas - Alstom moodustaks GE börsiväärtusest küll kõigest 5%, kuid annaks GEle mitu kõrgtehnoloogilist tooteliini reisirongidest elektritootmisvõimsusteni.
Alstom on tehnoloogiat tarninud ka Eesti Energiale.
Alstomi aktsia kerkis hommikul uudise peale ligi 16%.
Seotud lood
Prantsusmaa valitsus sai õiguse blokeerida välismaiseid ülevõtutehinguid, kui tegemist on riigi jaoks n-ö strateegilise tähtsusega tööstusharudega.
Prantsuse kontsern Alstom võitis riigihanke, mille tulemusel sõlmiti Eesti Energia Narva elektrijaamadega kaks pikaajalist hoolduslepingut katelde ja turbiinide hooldamiseks.
General Electric tegi Alstomi energiaüksusele 12,4 miljardi euro suuruse pakkumise, et vältida Siemensi kõrgemat pakkumist samale üksusele.
Lätis andis Prantsuse suurfirma Alstom Latvenergo juhtidele pistist, ettevõtte Eesti haru juht Karl Jaanimägi kinnitab, et siin on nende äri absoluutselt läbipaistev.
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.