Europarlamendi valimiste suurim üllataja oli kaks kohta saanud Reformierakond, Isamaa ja Res Publica Liit jäi ilmselgelt ainsaks kaotajaks, ütles politoloog Tõnis Saarts.
Valimised võitis Reformierakond, kes sai kaks mandaati. Keskerakond, Isamaa ja Res Publica (IRL) ning Sotsiaaldemokraatlik Erakond said ühe mandaadi. Euroopa Parlamenti pääses ka üksikkandidaat Indrek Tarand.
Politoloog Tõnis Saartsi sõnul tuli Reformierakonna tulemus talle üllatusena, sest ükski küsitlustulemus nende võitu ei ennustanud. Üllatusena tuli ka see, et Keskerakonnast kogus enim hääli hoopiski Yana Toom, mitte Edgar Savisaar. "Savisaare tulemus on siiski üsna hea – 18 000 häält. See pole sugugi paha, ta oli esimene, kes välja jäi," ütles Saarts.
Tema ütlust mööda mängis Toomi ja Savisaare tulemuses enim rolli Savisaar ise, kes rõhutas tugevalt, et ei taha europarlamenti minna. Peale selle märkis ta Saartsi sõnul oma valijaskonnale, et seekord võiks Euroopasse Eestit esindama minna venekeelse taustaga kandidaat. "Need sõnumid jõudsid venekeelse valijaskonnani ja neist ka üsna selgelt juhinduti," sõnas Saarts.
"Kindlasti ei saa öelda, et Savisaar põrus, kuid vaevalt ta ise tulemuse üle üliõnnelik on," ütles Saarts, lisades, et Savisaar on harjunud erakonnas esimene olema.
Saarts ei usu, et üllatuslik tulemus Keskerakonnas esialgu juhtkonda muutusi toob, küll aga võib Toomi edukas tulemus valimistel erakonnas pingeid tekitada. "Yana Toom on küll kaalukas poliitik, kuid ei saa öelda, et ta on Savisaare, Ratase või Simsoni kõrval Keskerakonnas absoluutne tippliiga," märkis ta.
Saartsi sõnul ei saa Toomi võrrelda radikaalse Läti poliitiku Tatjana Ždanokaga. "Ždanoka taust on täiesti teine, ta on radikaalsest Vene parteist, kes on sisuliselt Läti Interrinde juurtega. Minu teada Eesti Keskerakond interrinde juurtega ei ole," märkis Saarts.
Tema ütlust mööda on Toom küll olnud kriitiline näiteks koolireformi osas, kuid ta ei usu, et Keskerakond endale täiesti Kremli-meelset poliitikat lubada saab. "See kahjustaks erakonna mainet eestlastest valijaskonna seas," märkis ta. "Vaevalt ka Vene valijaskond väga radikaalset suhtumist ja lausimperialistlikku retoorikat Yana Toomi suust kuulda tahab."
Saarts lisas, et kui Savisaar peaks Keskerakonna esiotsast lahkuma, lõheneks partei tõenäoliselt Eesti vasakpoolseks ja Vene erakonnaks. "Praegu ma ei näe Eesti tiivas ühtegi isikut, kes suudaks erakonda niiviisi koos hoida, nagu seda on teinud Savisaar," märkis Saarts, lisades, et uus liider võib tulla ka Vene tiivast.
Kas see on Yana Toom, on Saartsi sõnul eraldi küsimus. "Euroopa Parlamendi valimised pole siiski koht, kus kujunevad Eesti poliitikas uued parteiliidrid," ütles ta. Pigem on Saartsi sõnul senimaani juhtunud, et europarlamenti valitutel tekib hiljem erakonnas pingeid ja mitmed on ka lahkunud.
Valimiste ilmselgeks kaotajaks peab Saarts IRLi. "Tundub, et IRLi valijad kas ei tulnud välja või ei suutnud erakond valimiskampaaniaga oma valijaskonda piisavalt mobiliseerida," märkis ta. Tema sõnul hääletasid need, kellele läks julgeoleku temaatika korda, pigem Reformierakonna poolt.
Seotud lood
Eurovalimiste suuremaid üllatajaid oli keskerakondlane Yana Toom, kes edestas ligi 7000 häälega partei esimeest Edgar Savisaart.
Euroopa Parlamendis kujundavad Eesti näo Tunne Kelam ja Marju Lauristin, sest kuuluvad parlamendi suurimatesse fraktsioonidesse, kirjutas Andres Herkel oma blogis.
Äsjaste valimiste võitja on Reformierakond, ühene ja selge kaotaja on aga Keskerakonna juht Edgar Savisaar.
Äsjaste valimiste suurim põruja on IRL, kirjutab Äripäeva toimetaja Harry Tuul. IRL läks valimistele vastu suurte ootuste ja uute nimedega, ent ületas vaevu Euroopa Parlamendi valimiskünnise.
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.