Harju maakohus mõistis täna avaldatud kohtuotsusega Bakuu-afääri kohtualused reaalselt vangi 3-6 kuuks, lisaks mõisteti neilt välja sadu tuhandeid eurosid.
Erki Piirsalu mõisteti vangi kolmeks aastaks, millest koheselt ärakandmisele kuulub kuus kuud. Tõnis Haavel mõisteti vangi kaheks aastaks ja kuueks kuuks, koheselt ärakandmisele kuulub sellest kuus kuud. Harles Liiv mõisteti vangi kaheks aastaks ja kolmeks kuuks, koheselt ärakandmisele kuulub kolm kuud. Šarunas Skyrius mõisteti vangi kaheks aastaks ja kolmeks kuuks, koheselt ärakandmisele kuulub sellest kolm kuud.
Gild Financial Advisory Servicesile (GFAS) mõisteti 150 000 eurot rahalist karistust.
Lisaks rahuldas kohus täielikult kokku enam kui 12 miljoni eurose tsiviilhagi, mille olid kohtule esitanud Bakuu projekti investorid. Piirsalult, Haavelilt, Liivilt ja GFASilt mõisteti välja 7 miljonit eurot - suurinvestorid Marcel Vichmann ja Hans H. Luik loobusid nõudest Skyriuse vastu seoses kohtuvälise kokkuleppega. Ülejäänud osa hagist mõisteti solidaarselt välja kõigilt süüdistatavatelt, kokku mitu miljonit eurot. Kohtualuste vara jääb otsusega endiselt aresti alla.
Kohtualuse Erki Piirsalu kaitsja Aadu Luberg ütles, et kindlasti kaebavad nad esimese astme otsuse edasi. Lubergi sõnul oli otsus üllatav. Haaveli kaitsja Jüri Leppik ütles, et nemad otsustavad edasikaebamise, kui on tervikliku kohtuotsusega tutvunud. Kohtualused ise olid kõik napisõnalised ja sisulisi kommentaare ei andnud.
Karistusettepanek oli leebem. Riigiprokurör Steven-Hristo Evestuse karistusettepanek süüdistatavatele oli tingimisi vangistused Erki Piirsalule, Tõnis Haavelile, Harles Liivile ja Šarunas Skyriusele ning rahatrahv 100 000 eurot juriidilisele isikule Gild Financial Advisory Services.
Lisaks tegi prokurör ettepaneku mõista süüdistatavatelt välja kogu investoritele tekitatud kahju, mis tähendab, et kohtualuseid ähvardab kuni 12 miljoni eurone nõue.
Esimene investeerimiskelmuse kohtuprotsess Eestis
* 2007. aasta 18.–26. juulil korraldas GFAS kinnise võlakirjade emissiooni planeeritud kogumahus 16,5 miljonit eurot. Raha laekus investoreilt reaalsuses kokku veidi üle 12 miljoni euro.
* 2012. aasta juunis saatis riigiprokuratuur kohtusse investeerimiskelmuse kriminaalasja, millest sai alguse Eesti esimene investeerimiskelmuse kohtuprotsess. Varsti pea kaks aastat kestnud protsess on I astmes lõpusirgel.
* Investeerimiskelmuse täideviimise süüdistus esitati Bakuu-afääris Erki Piirsalule, kelmusele kaasaaitamises Tõnis Haavelile, Harles Liivile ja Šarunas Skyriusele. Kõik süüdistatavad on varem karistamata. Juriidilistest isikutest esitati süüdistus aktsiaseltsile Gild Financial Advisory Services (praeguse nimega AS GFAS).
* Riigiprokuratuuri süüdistuse järgi ilmnes võlakirjade emissiooni ettevalmistamise ja korraldamise käigus mitmeid täitmata või tingimustele mittevastavad asjaolusid, millest ei teavitatud potentsiaalseid investoreid ega katkestatud emissiooni. Süüdistatavate esitatud valeandmed näitasid pakkumist soodsamas valguses, motiveerides investoreid investeerima, teatas prokuratuur. Süüdistus keskendub investeeringu saamise asjaoludele, kuivõrd raha kasutamises polnud võimalik kellelegi süüdistust esitada. Aserbaidžaan Eesti uurijatega koostööd ei teinud.
* Süüdistatavate kaitsjad tõid kohtuprotsessis oma kaitsekõnedes välja süüdistuse nõrkusi, viitasid uurimise kallutatusele ja paljule muule. Igatahes on nende kindel ettepanek, et süüdistatavad tuleb õigeks mõista ning ka investorite esitatud tsiviilhagi läbi vaatamata jätta.
* Võlakirjainvestorid on emitent OÜ Seaside Residence Baku (SRB) pankrotipesast omandanud Aserbaidžaani ettevõtte Delta Land LLC. Süüdistatavate kaitsjad on viidanud, et kohe-kohe saavad investorid Delta Landi omandusse maatükid, mida püüti omandada emissiooniga kogutud rahaga. Pole selge, mis Aserbaidžaanis edaspidi juhtuma hakkab, kuid investorid on Äripäevale selgitanud, et nende tegevus SRB võlakirjainvestoritena on koos SRB pankrotimenetlusega lõppenud. Isegi kui edaspidi õnnestub mõni maa Aserbaidžaanis omandada, tuleb need sisuliselt uuesti osta, kuna ühtegi kehtivat lepingut Delta Landi kasuks emitendi ja emitendiga seotud isikute tegevusest investorite sõnul maha ei jäänud, andsid investorid mõista.
* Koos kriminaalasjaga esitas kohtualuste vastu tsiviilhagi üle 30 investori. Suuremad investorid olid ärimehed Marcel Vichmann ja Hans H. Luik. Vaata kõiki investoreid ja nende kahjunõudeid
siit.
Seotud lood
Bakuu-afääri üks peategelasi Tõnis Haavel hoidub kohtusse ilmumisest ning on kohtule teatanud, et elab Lätis. Kohtusse ei saabunud Haavel ka täna ja teda ähvardavad sundtoomine ning arest.
Bakuu investeerimisafääris petetud ärimehed esitasid kohtule finantsinspektsiooni vastu üle 10 miljoni eurose kahjunõude, kirjutas Postimees.
"Põhimõtteliselt on tegemist justiitsroimaga. Sisuliselt sunniti mind näoli põrandale ja tulistati kuklasse," ütles investeerimiskelmuse juhtumis süüdi mõistetud Tõnis Haavel eilses ETV saates "Ringvaade".
Riigikohus ei võtnud menetlusse Bakuu-afääri kohtualuste kaebusi ja seega jäi jõusse Tallinna ringkonnakohtu süüdimõistev otsus Erki Piirsalu, Tõnis Haaveli ja Harles Liivi ning Gild Financial Advisory Servicesi suhtes.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.