Kui Arco aktsionärid otsustavad juuli alguseks kokku kutsutud koosolekul Arvo Nõgese, Toomas Tooli ja Stephan Balkini nõukogust minema kihutada, astuvad asemele mänguasjaärimees Sven Karjahärm ja väikeaktsionär Jaanus Hellat.
Ettevõtte juht Tarmo Sild põhjendas nõukogu reformimist sellega, et mitmelt poolt on kõlanud kriitikat nõukogu senise töö osas. „Kui aktsiakapitali õnnestub suurendada, siis on ilmselt otstarbekas värskendada ka nõukogu mandaati,“ leidis ta. Eesmärk on ju see, et kõik nõukogu liikmed osaleksid aktiivselt nõukogu töös, et töö oleks efektiivne ning et nõukogul oleks tihe side aktsionäridega ja üldkoosoleku enamuse toetus.“
Silla kinnitusel on väikeaktsionär Jaanus Hellat enamuse poolt välja pakutud kui väikeaktsionäride esindaja ja panganduse taustaga spetsialist. Sven Karjahärmi kirjeldas ta aga kui edukat ärimeest, kellel on Tallinna börsil investeeringuid erinevatesse ettevõtetesse.
„Mõlemat kandidaati iseloomustab lisaks see, et nad ei ole Arco Vara varasemas tegevuses osalenud, aga soovivad anda oma panuse,“ rõhutas Sild.
Värske veri
End elukutselise väikeinvestorina esitlenud Jaanus Hellat tunnistas, et läinud nädalal aktsionäride üldkoosolekul ilmsiks tulnud ebakõla oli tema jaoks halvaks üllatuseks.
Hellati sõnul võib olla õigeid teid ettevõtte edasiseks arendamiseks mitu, aga valida tuleb neist üks. „Kui kokkuleppele ei jõuta, siis mõjub patiseis ettevõtte arengule väga halvasti. Ja kui suured aktsionärid kaklevad, siis väikesed kannatavad,“ tõdes ta.
Initsiatiiv nõukogusse minekuks oli Hellati selgitusel mõlemapoolne. Ettevõtet on tema hinnangul seni juhitud õiges suunas. „Ülespuhutud bilansiga hädaorus on tehtud korralik puhastus, ettevõte on jäänud väiksemaks, aga saanud seeläbi elujõulisemaks,“ selgitas ta. „Palju tööd on veel ees, sellepärast on tähtis jõuda edasise osas kokkuleppele.“
Kuigi praeguse nõukogu tööd ta kommenteerida ei soovinud, leidis ta, et tulevikus peaks Arco Vara keskenduma oma peamisele tugevusele ehk arendamisele. Selleks on tema hinnangul vaja ettevõte saada rahaliselt tugevamale alusele.
„Senikaua, kuni juhtkond peab oma tähelepanu koondama raha leidmisele, ei saa nad piisavalt panustada põhitööle,“ resümeeris ta. „Arco Vara on muutunud avatumaks, investorisõbralikumaks, seda joont tuleb veelgi süvendada.“
Jaanus Hellatile kuulub veidi enam kui 4800 Arco Vara aktsiat. Tänase keskpäeva turuhinnaga teeb see aktsiapaki väärtuseks 5477 eurot. Arco Vara suuruselt seitsmendat aktsionäri, mänguasja ärimeest Sven Karjahärmi Äripäeval täna tabada ei õnnestunud. Läbi osaühingu Rimonne Baltic on tal Arco Vara aktsiaid pea 300 000 euro väärtuses.
Seotud lood
Jaanipäeva eel soetas suure portsu Arco Vara aktsiaid Arvo Nõgesele kuuluv OÜ Gamma Holding Investment, samas kui Mari Toolile kuuluv AS Baltplast müüs Arco väärtpabereid.
Arco Vara nõukogu liige ja Toomas Tooliga seotud ettevõtet Baltplast esindav vandeadvokaat Aivar Pilv ütleb, et Arco praeguse tüliõuna taga on kunagine hooletu juhtimine.
Arco Vara suuruselt teise aktsionäri ja nõukogu liikme Arvo Nõgese sõnul ei sobi senine börsiettevõtte juhatus enam oma ametis jätkama.
Reedel kell 10 Sokos Hotel Virus algaval Arco Vara aktsionäride erakorralisel koosolekul kulmineerub juuni algul korralisel koosolekul lahvatanud tüli ettevõtte juhi Tarmo Silla ja suuruselt teise aktsionäri Arvo Nõgese vahel.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?