Gruusia ja Moldova allkirjastasid Brüsselis Euroopa Liidu assotsiatsioonileppe, mis toob kaasa tihedamad poliitilised ja majandussuhted Euroopa Liiduga.
Lepingu tekst on sisuliselt valmis olnud läinud aasta novembrist, mil Ukraina toonase presidendi Viktor Janukovitši ootamatu meelemuutus ja otsus Ukraina ja ELi vahel sarnane leping allkirjastamata jätta, lükkas käima praegused sõjasündmused Ukraina idaosas.
Ukraina allkirjastas täna assotsiatsioonilepingu vabakaubanduse peatükid. Poliitilised peatükid said allkirja juba tänavu märtsis.
"Need lepingud ei ole tavalised lepingud," ütles Ülemkogu president Herman Van Rompuy täna Brüsselis allkirjastamise tseremoonial. "See on oluline verstapost." Ehk selge kurss demokraatia arendamise ja majanduse kaasajastamise suunas.
Ukraina president Petro Porošenko nimetas tänast päeva ajalooliseks päevaks.
„Lepingud aitavad kiirendada poliitiliste ja majandussuhete süvendamist Euroopa Liiduga,“ ütles Eesti peaminister Taavi Rõivas. „Nüüd on vaja kiiresti alustada nende ratifitseerimisprotsessi ja ajutist kohaldamist.“
Venemaa kordas eile taas oma vastuseisu assotsiatsioonilepete sõlmimisele ELi naabruspoliitika riikidega.
"Meie arvates ei ole ELi kolleegid suutnud tõestada assotsiatsioonileppe eeliseid idapartnerlusriikide ja Venemaa jaoks," teatas Venemaa välisministeerium eile tehtud avalduses. "Me oleme jätkuvalt seisukohal, et assotsiatsioonilepingute sõlmimine Ukraina, Moldova ja Gruusiaga kahjustab Venemaa majandust, kuna koostöösidemed ja kaubandussuhted meie naabritega katkevad."
"Nendes lepingutes ega ELi lähenemises ei ole midagi, mis Venemaad kahjustaks," kordas täna Herman Van Rompuy. "EL on valmis Venemaaga koostööd tegema niipalju kui vaja."
"Assotsiatsioonilepingu allkirjastamisega rõhutab Ukraina oma suveräänset valikut tulevikus ELi liikmelisuse poolt," ütles tseremoonial Ukraina president Petro Porošenko. "Selle leppega võtab Ukraina enesele tohutu reformikohustuse."
Venemaa on pidanud kahepoolseid konsultatsioone Euroopa Liiduga assotsiatsioonileppe mõjudest, nii nagu aasta algul toimunud ELi ja Venemaa tippkohtumisel kokku lepiti. Venemaa nõustus juulis kolmepoolse kohtumisega, kus osaleb ka Ukraina. "Sellised kohtumised peaksid toimuma enne nii oluliste dokumentide allkirjastamist," taunis eile Venemaa välisministeerium.
Venemaa alaline esindaja Euroopa Liidus Vladimir Tšizov kommenteeris telekanalile EuroNews, et Venemaa ja Ukraina kaubandussuhetes ei saa viimane enam loota enamsoodustusrežiimi jätkumisele.
Ukraina ekspordist läks mullu ca veerand Euroopa Liitu (umbes sama suur oli Venemaa osakaal ekspordis), Gruusia ekspordist laks ELi 21% (Venemaa osakaal 6,5%) ja Moldova ekspordist 51% (Venemaale 20%).
Seotud lood
Brüsselis Euroopa Liiduga assotsiatsioonilepingu allkirjastanud Ukraina president ütles, et Ukraina jaoks ei ole see seitse aastat väldanud protsessi lõpp, vaid reformiprotsessi algus.
Hiljemalt esmaspäevaks peab Ukraina rahuplaan edenema, teatasid ELi valitsusjuhid täna Brüsselis tehtud ühisavalduses, ähvardades vastasel juhul uute sanktsioonidega.
Ukraina ja Euroopa Liidu reedel sõlmitud assotsiatsioonileping annab riigis äri ajamiseks ja investeeringuteks ka meie ettevõtjaile suurema kindluse.
Venemaa peatab esmaspäevast Ukraina piima ja piimatoodete impordi, teatas agentuur Interfax viitega allikale Venemaa toiduohutuse ametis Rosselkhoznadzor.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.