Eilsel riigikogu rahanduskomisjoni istungil otsustati anda tugevam hoop õllele: õlleaktsiis võib järgmisest aastast tõusta seni plaanitud 5% asemel lausa 20%.
Rahanduskomisjon kiitis heaks tõsta õlleaktsiisi järgmisest aastast 20% ja ülejärgmisest aastast 15%. „Neid ettepanekuid on rahanduskomisjonile saatnud hulk tervise edendamisega seotud organisatsioone, kelle hinnangul on õlleaktsiisi baas täna madal ja see tõus tervitatav. Samas on see ikkagi väike ega piira õlle kättesaadavust,“ selgitas rahanduskomisjoni esimees Rannar Vassiljev.
Eelnõu kohaselt muudetakse ja tõstetakse järgmiseks ja ülejärgmiseks aastaks planeeritud alkoholi aktsiisimäärasid. 2015. ja 2016. aastaks planeeritud 5% õlle aktsiisimäära tõusu asendatakse 20% aktsiisimäära tõusuga 2015. aastal ning 15% aktsiisimäära tõusuga 2016. aastal. Lisaks on kavas tõsta 15% võrra alkoholiaktsiisi ka 2017. ja 2018. aastal. Viina aktsiisimäära tõstetakse järgmisest aastast 15% ja ülejärgmisest aastast 10%.
Eilsel istungil muudeti ka tubakaaktsiisi struktuuri, mis koosneb kahest komponendist: tükipõhine aktsiis ja hinnapõhine aktsiis. Tubaka hinnapõhist aktsiisi langetati 33%-lt 30%-le.
Eesti vetes kalastavate kalalaevade erimärgistatud kütuse aktsiistõus jääb aga muutmata.
Seotud lood
Saku Õlletehase juht Margus Kastein peab riigikogu rahanduskomisjoni kange alkoholi tarbimise soodustamist vastutustundetuks, rumalaks ja lühinägelikuks.
Eile otsustas riigikogu sotsiaaldemokraatide ettepanekul panna hääletusele õlleaktsiisi tõstmine seni plaanitud 5% asemel 20%. Õlletootjad A. Le Coq ja Saku Õlletehas on hämmingus.
Valitsus arutab täna erinevate aktsiiside tõstmist, mis tähendab märkimisväärset hinnatõusu järgmisel aastal.
Riigikogu hääletas maha õlleaktsiisi tõusu ettepaneku, mille järgi oleks aktsiis järgmisel aastal võrreldes praeguse määraga tõusnud 20% ja järgmisel kolmel aastal 15%.
Kui väljas sajab lund ja päevavalgus kestab vaid hetke, muutub kodukontor meie igapäevaseks keskpunktiks – kohaks, kus töö, loovus ja ka mugavus peavad koos eksisteerima. Hea valgustus, ergonoomiliselt kujundatud ja rahulik töökeskkond aitavad pimedal hooajal säilitada nii töötahet kui ka meelerahu. Ja just sisemine tasakaal on eriti oluline, sest kodus töötavad lapsevanemad teavad hästi: külmade ilmadega algab ka viiruste hooaeg. Lisaks tööülesannetele tuleb sel ajal hoolitseda ka nohuste ja pisut pahurate laste eest, kes on lasteaiast koju kosuma jäetud.