Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Hoop õlle pihta: aktsiis tõuseb 20%
Eilsel riigikogu rahanduskomisjoni istungil otsustati anda tugevam hoop õllele: õlleaktsiis võib järgmisest aastast tõusta seni plaanitud 5% asemel lausa 20%.
Rahanduskomisjon kiitis heaks tõsta õlleaktsiisi järgmisest aastast 20% ja ülejärgmisest aastast 15%. „Neid ettepanekuid on rahanduskomisjonile saatnud hulk tervise edendamisega seotud organisatsioone, kelle hinnangul on õlleaktsiisi baas täna madal ja see tõus tervitatav. Samas on see ikkagi väike ega piira õlle kättesaadavust,“ selgitas rahanduskomisjoni esimees Rannar Vassiljev.
Eelnõu kohaselt muudetakse ja tõstetakse järgmiseks ja ülejärgmiseks aastaks planeeritud alkoholi aktsiisimäärasid. 2015. ja 2016. aastaks planeeritud 5% õlle aktsiisimäära tõusu asendatakse 20% aktsiisimäära tõusuga 2015. aastal ning 15% aktsiisimäära tõusuga 2016. aastal. Lisaks on kavas tõsta 15% võrra alkoholiaktsiisi ka 2017. ja 2018. aastal. Viina aktsiisimäära tõstetakse järgmisest aastast 15% ja ülejärgmisest aastast 10%.
Eilsel istungil muudeti ka tubakaaktsiisi struktuuri, mis koosneb kahest komponendist: tükipõhine aktsiis ja hinnapõhine aktsiis. Tubaka hinnapõhist aktsiisi langetati 33%-lt 30%-le.
Eesti vetes kalastavate kalalaevade erimärgistatud kütuse aktsiistõus jääb aga muutmata.
Saku Õlletehase juht Margus Kastein peab riigikogu rahanduskomisjoni kange alkoholi tarbimise soodustamist vastutustundetuks, rumalaks ja lühinägelikuks.
Eile otsustas riigikogu sotsiaaldemokraatide ettepanekul panna hääletusele õlleaktsiisi tõstmine seni plaanitud 5% asemel 20%. Õlletootjad A. Le Coq ja Saku Õlletehas on hämmingus.
Riigikogu hääletas maha õlleaktsiisi tõusu ettepaneku, mille järgi oleks aktsiis järgmisel aastal võrreldes praeguse määraga tõusnud 20% ja järgmisel kolmel aastal 15%.
Kui majandusnäitajad langevad, tõuseb vajadus turvateenuste järele, sest kuritegevus hoogustub. G4Si juhatuse esimees Priit Sarapuu ütles, et enim toimub kuritegusid just mehitamata valvega väliobjektidel, kus pimeda aja saabudes on kurjategijatel mugav tegutseda.