Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
VEB fondi komisjon hävitas töömaterjalid
Töö lõpetanud riigikogu VEB fondi uurimiskomisjon tegi istungitest nii helisalvestisi kui ka käsikirjalisi märkmeid, kuid neid ei säilitatud, vältimaks nende jõudmist kolmandate isikuteni.
Komisjoni esimees Rainer Vakra selgitas ERRi uudisteportaalile, et uurimiskomisjon otsustas juba esimesel istungil, et komisjoni ees käinutele tagatakse anonüümsus eesmärgiga saada küsitletavatelt võimalikult palju uut informatsiooni.
"Kinnitasime kõigile 49 uurimiskomisjonis käinule, et komisjon oma töömaterjale kolmandatele pooltele ei avalda. Usun, et just tänu sellele õnnestus riigikogu erikomisjonil koostöös riigikontrolliga teada saada fakte, mida olidi varasemalt pea paarkümmend aastat varjatud ja salatud," lisas Vakra.
Vakra lausus, et selle tulemusena on VEB fondi uurimiskomisjoni lõppraportis must valgel kirjas nimed, kelle teadmata poleks olnud võimalik Eesti Pangal koostada valeandmetega kirja ega TSL Internationalil saada nõuete eest Venemaalt 32,3 miljoni dollarit. Lisaks on siiani käimas Vahur Krafti osas kriminaalmenetlus.
Riigikogu VEB fondi uurimiskomisjoni raport on ju tegelikult skandaalne, sest paljastab Eesti riigi kõige kõrgemal tasandil toimunud korruptsiooni, tõdeb SA VEB endine likvideerija Rein Järvelill.
Kuna olin enne saanud tutvuda SA VEB dokumentidega, polnud uurimiskomisjoni raportis avaldatu suures osas üllatav, kirjutab SA VEB nõude omandanud Tingel Tangel OÜ juht Jaanus Glaase.
Riigikogu VEB Fondi uurimiskomisjoni esimees Rainer Vakra sõnas, et arvestades seni tehtud uurimistööd, on kurb, et keeldutakse salastatud kirja avalikustamisest.
Riigikogu VEB Fondi uurimiskomisjoni esimees Rainer Vakra palus hiljuti justiitsministrilt Hanno Pevkurilt, et valitsus nõuaks kaitsepolitseilt riigisaladusega kaitstud dokumendi avalikustamist, ent minister keeldus.