USA ja Ukraina võimud peavad Malaysia Airlines'i reisilennuki katastroofi põhjuseks allatulistamist.
Ukraina siseministeeriumi nõunik Anton Gerašenko ütles oma Facebooki seinal, et lennuki tulistasid alla separatistid, kes kasutasid selleks Buk raketisüsteemi. Nõuniku väidet kinnitas ka president Petro Porošenko, kes kutsus katastroofi terrorismiaktiks. Ukraina süüdistusi eitavad separatistid süüdistavad lennuki allatulistamises hoopiski Ukraina valitsust.
USA luureteenistuse sõnul kasutati lennuki allatulistamiseks maa-õhk tüüpi rakette. Asepresident Joe Biden ütles, et tegu ei olnud kindlasti õnnetusjuhtumiga ja Ühendriigid saadavad Ukrainasse olukorda uurima oma parimad eksperdid, samuti nõuatakse katastroofi tõttu Ida-Ukrainasse vaherahu.
Reaktsioone on tulnud ka mujalt maailmast. AFP teatel kutsusid britid kokku ÜRO julgeolekunõukogu. NATO peasekretär Andres Fogh Rasmussen avaldas katastroofi ohvrite peredele kaastunnet ja kutsus üles rahvusvahelisele uurimisele. Kaastunnet avaldasid ka mitmed riigipead. Venemaa president Vladimir Putin ütles, et süüdi on see, kelle territooriumil sündmus aset leidis. Ühtlasi lubas ta abi katastroofi uurimisel.
Ukraina luureteenistus SBU väljastas ka separatistide vahelised
telefonikõned, kus räägitakse lennuki allatulistamisest. Kõnes kinnitab üks mees teisele, et tegu oli reisilennukiga ja hukkunud on tsiviilisikud. Ühe separatisti küsimusele, et mida teeb reisilennuk Ukraina territooriumil, kõlab tema ülemuselt vastus: „See tähendab, et nad transpordivad spioone, mõistad? Nad ei tohiks siin lennata, käimas on sõda.“
Separatiste ei aita samuti nende enda kahtlane tegevus ja jälgede segamine. 29. juunil kirjutati Donetski Rahvavabariigi Twitteri kontole praeguseks kustutatud
postitus, kus uhkeldati Buk-rakettide saamise üle.
Uudis ilmus samal päeval ka Venemaa meedias. Kadunud on ka eilne
postitus rahvavabariigi juhi Igor Ivanovitši ehk „Strelkovi“ sotsiaalmeedia lehelt, kus ta kinnitab lennuki allatulistamist. Seal seisab, et tegu oli hoopiski Ukraina valitsusvägede kargolennukiga.
Vene meedia väitel leidsid separatistid ka lennuki musta kasti, mis anti üle Venemaa võimudele. Must kast on hetkel teel Moskvasse, teatas Interfax eile.
Alla kukkunud lennuki Boeing 777-200ER pardal oli Malaysia Airlines'i teadete põhjal 298 reisijat. Ühtegi ellujääjat hetkel leitud pole. Lennuki pardal oli Hollandi, Malaisia, Indoneesia, Inglismaa, Belgia, Kanada, Filipiinide ja Saksamaa kodanikke.
Seotud lood
Hollandi prokuratuur tutvub ekspertide ja ajakirjanike rühmituse Bellingcat aruandega, milles on toodud 20 Vene sõjaväelase nimed, kes rühmituse hinnangul olid seotud Malaisia reisilennuki allatulistamisega Ukraina kohal poolteist aastat tagasi.
Venemeelsed separatistid tulistasid täna alla kaks Ukraina hävitajat. Allalaskmine toimus piirkonnas, kuhu kukkus eelmine nädal ka Malaisia reisilennuk.
Malaisya Airlinesi lennukatastroofi põhjuste esialgne aruanne avalikustatakse 9. septembril, teatas Hollandi julgeolekunõukogu esindaja.
Paraku tuleb tõdeda, et laia maailma teadvusse jõudis sõjategevus Ukrainas alles nii traagilisel moel selgemalt pärale.
Rahvamassid, ekstreemsed ilmastikuolud, elektrikatkestus, probleemid tehnikaga, vara lõhkumine, veekogude lähedus ja keelatud esemed – need on vaid mõned näited, millega tuleb arvestada ühe ürituse turvalisuse tagamisel. Iga turvapartner peab kõikvõimalikud stsenaariumid läbi mõtlema, mis võib juhtuda ning mis võib minna valesti. Vahel võib pisieksimus ühe meeldiva koosviibimise hetkega rikkuda.