Eesti politoloog Viljar Veebeli arvates soovib Obama oma Eesti visiidiga Venemaale selget ja konkreetset sõnumit saata.
Obamal pole kõikide Balti riikide visiitideks aega ning Eesti on ainuke kolmest riigist, kes on täitnud NATO 2%-se kaitsekulude taseme, mistõttu on loogiline, et Obama külastab Eestit, põhjendas Veebel Obama visiiti. „Me kindlasti peame olema rõõmsas, et ta oma ajakavas selleks aega leidis,“ ütles Veebel.
„Uusi Ida-Euroopa NATO partnereid ei jäeta vihma kätte,“ lausus Veebel, kelle arvates on USA presidendi visiit seotud laiemalt Putinile selge sõnumi saatmisega. See on ka põhjustest, miks paigutatakse Eestisse uus soomusüksus.
Veebeli arvates näib praeguses julgeoleku olukorras Obama visiit meile väga arusaadav. Tema sõnul ei õnnestu tavaliselt sellised visiidid seetõttu, et Obama aeg on juba ette ära planeeritud.
Soome otsib kohta
„Soome on otsimas oma vaherolli Lääne ja Venemaa vastandumisel,“ arvab Veebel Soome presidendi Sauli Niinistö ja Venemaa riigipea Vladimir Putini tänasest kohtumisest Sotšis. Tema arvates üritas Soome kohtumisest mingis mõttes kasu saada.
„Eks neil (Soomel – toim.) ole omad hirmud, sest neil seda NATO vihmavarju ei ole,“ ütles Veebel. Seega ei ole neil ka nii selge visioon ega arusaam, milline on nende positsioon uues vastandumises, lisas Veebel.
Veebeli sõnul käis Niinistö Sotšis kompamas, milline on Venemaa suhe Soomesse ning kas ja millisel viisil kavatseb Venemaa Soome suhtes sanktsioone kasutada. „Ma arvan, et Niinistö käis pigem riske maandamas,“ lausus Veebel.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
AS Eesti Raudtee nõukogu esimehe Raivo Vare arvab, et tänasel Sotšis toimuval Soome presidendi Sauli Niinistö ja Vene riigipea Vladimir Putini kohtumisel on kaks eesmärki.
Eesti Välispoliitika Instituudi AS-i poliitanalüütiku Ahto Lobjaka arvates on lähiajal toimuv USA presidendi Barack Obama külaskäik Eestisse igal juhul sümboolne.
Rahvusvahelise veebipõhise maaklerfirma Freedom24 analüütikud on välja selgitanud kümme ettevõtet, mille börsile minek (IPO) saab olema alanud aastal finantsmaastiku keskmes. Nende seas on nii tehisintellekti uuendajaid, digitaalse turvalisuse liidreid kui ka kiirmoehiiglasi, lisaks ettevõtteid, mis püüavad positsioneerida ennast mõnedes võtmekategooriates ja meelitada ligi kõige tähelepanelikumaid investoreid.