Mitmed USA ja Euroopa suurettevõtted tunnevad majandussõja mõju. Paljud neist teatavad vähenenud müügist Venemaal ja mõningatel juhtudel isegi poodide sulgemisest.
Külma sõja stiilis pinged ja eskaleeruvad sanktsioonid on olukorra mõne ettevõtte jaoks teinud väga keeruliseks.
CNN Money on kokku pannud nimekirja kümnest kõrge profiiliga ettevõttest, kes peavad poliitiliste pingete ja sanktsioonide tõttu kahjusid kandma:
1) McDonald’s: Vene ametivõimud ja regulaatorid on viimasel ajal sulgenud Venemaal mitmeid populaarseid McDonald’si kiirtoidu restorane. Vene tarbijakaitseamet väidab, et müügikohtades viiakse toidustandardite täitmise kontrolle ning mitmed restoranid lihtsalt ei täida neid.
2) Coca-Cola: Karastusjooke tootev Coca-Cola ütles sellel nädalal, et nende kvartaalne müük vähenes Venemaal, Ukrainas ja Valgevenes 5 protsenti. Ettevõtte sõnul on müügi vähenemises süüdi regiooni geopoliitiline olukord, sest ülemaailmne müük kasvas 3 protsenti.
3) Carlsberg: Taani õlletootja hoiatas, et nende majandusaasta tulemused saavad olema nõrgemad kui oodatud, sest Venemaa nõudlus on kokku kuivamas. Ettevõtte hinnangul langes müük Venemaal esimesel poolaastal 7 protsenti. Carlsberg on Venemaal hetkel vaieldamatult kõige populaarsem õllebränd. Poolaastaga on õlletootja aktsia kukkunud 15 protsenti.
4) Adidas: Juuli lõpus teatas sakslaste spordirõivaste tootja, et sulgeb Venemaal mitmeid poode ning vähendab laienemisplaane. Ettevõte teatas, et piirkonna poliitilised pinged on mõjunud tarbimisele halvasti ning vene rubla nõrgenemine vähendas kasumlikkust. Adidas vähendas ka oma 2014. aasta kasumiprognoosi. Aktsia on sel aastal langenud juba 37 protsenti.
5) Volkswagen: Saksa autotooja süüdistas müügi 8protsendilises languses Venemaal just poliitlisi pingeid. Ettevõtte hinnangul vähenes juulis müük lausa 25 protsenti. Volkswageni aktsia on langenud aasta algusest 13 protsenti.
6) Ford: USA autotootja teatas, et nõrgenev rubla ja kesine müük Venemaal vähendavad ka ettevõtte selle aasta tulemusi.
7) Renault: Prantsuse autotootja hoiatas investoreid, et müük võib Venemaal ja teistel arenevatel turgudel järsult väheneda. Renault’ jaoks on Venemaa turg suuruselt kolmas.
8) British Petroleum: Briti naftagigant omab suurt osalust Venemaa suurimas naftaettevõttes Rosneft. Ettevõte hoiatas, et Rosneftile määratud sanktsioonide tõttu kannatab ka Briti naftafirma. Investorid on mures ka näiteks Totali ja Exxon Mobili üle, kellel on samuti olulised sidemed Venemaaga.
9) Societe Generale: Prantsuse panga kasum langes teises kvartalis Venemaal lausa 36 protsenti.
10) Danone: Prantsuse rahvusvaheline toidutootja teatas, et esimese poolaasta tulemustele avaldas negatiivset mõju just nõrgenev rubla. Samuti oli ettevõte sunnitud Venemaal kõrge inflatsiooni tõttu hindu tõstma.
Seotud lood
Laktoosivabade piimatoodete kustutamine Venemaale sisseveokeelu saanud nimekirjast võib E-Piima juhatuse esimehe Jaanus Muraka arvates tekitada võimaluse sinna ekspordiks.
Venemaa presidendi Vladimir Putini toetus on rekordtasemel, ehkki inimeste majanduslik heaolu halveneb.
Serbia ametivõimud teatasid, et Venemaa kehtestatud sanktsioonid on Serbiale andnud „ainulaadse võimaluse“, suurendamaks koostööd Venemaaga, vahendas Läti Delfi Serbia meediat.
Venemaa endine tipp-poliitik Anatoli Tšubais ütles intervjuus ITAR-TASSile, et ärile oleks kasulik, kui poliitikud alustaksid Ukrainas pingete rahustamist ja sanktsioone ta ei karda, vaid on valmis sööma ainult tatart.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.