Föderaalreservi madalad intressimäärad võivad tekitada olukorra, kus turg võib teha karmi, 50-60 protsendilise languse, ütles aktsiate tehnilise analüüsi ekspert Abigail Doolittle CNBC-le.
„Kahjuks ma arvan, et meid võib oodata 2007. aasta sarnane börsikrahh,“ ütles tehnilise analüüsiga tegeleva ettevõtte Peak Theories Research asutaja Doolittle. Tema kommentaarid tulid vahetult pärast S&P 500 indeksi uut rekordit. „On raske ette ennustada, mis krahhi vallandab. Krahh aga algab aeglaselt ja eskaleerub väga kiiresti.“
Doolittle tõi välja 20-aastase Dow Jones’i graafiku (vt. allpool). „Kui vaatame Dow pikaajalist graafikut, siis näeme, et indeks kaupleb üle 10-aastases hinnavahemikus ning hind käib praegu vastupanu pihta (ülemine sinine joon),“ ütles Doolittle. „See on oluline, sest ka teised märgid näitavad suure trendi muutumist.“
„Kui näeme maailmas sellist suurt trendi muutumist, siis tavaliselt näeme ka lähitulevikus tugevat volatiilsust,“ nentis Doolittle. Tema sõnul võime näha lausa 50-60 protsendilist langust. „See oleks turu reaktsioon ebatavalistele poliitikatele, mida viimastel aastal läbi viidud on.“
Doolittle nimetas S&P 2000 punkti ületamist suureks verstapostiks, millel tehnilise analüüsi vaatepunktist suurt tähtsust ei ole. „Aktsiad võivad veel tõusta, kuid minu meelest on tulemas korrektsioon, sest pikaajalised graafikud ja hinnaliikumised viitavad sellele.“
On oluline märkida, et paljudel teistel turuanalüütikutel on täiesti teised seisukohad. Näiteks Whartoni professor Jeremy Siegel ütles hiljuti, et turg tõuseb veel aasta lõpuni.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Aktsiaturgudel pole kunagi välistatud korrektsioonid, kuid hetkel on keeruline näha põhjuseid, mis tooksid esile börsikrahhi, ütles LHV analüütik Erko Rebane hirmutava börsigraafiku kohta.
USA 1929. aasta börsimuster pole võrreldav tänasega, kuna graafikus pole arvestatud, kui palju turg protsentuaalselt krahhile eelnevalt üles liikus, ütles SEB privaatpanganduse strateeg Peeter Koppel.
Maailmamajandus tüürib tänu rahvusvaheliste pangandusreeglite nõrkusele halastamatult järgmise krahhi suunas, kirjutas New York Timesis Briti ekspeaminister Gordon Brown.
2008. aasta krahhiga rikastunud Bill Fleckenstein ei usu, et aktsiaturud on tipus, kuid S&P 500 valuatsioonile viidates usub, et languse korral võib kukkumine tulla "ekstreemselt valus".
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.