USA tehnoloogiaettevõtteid kajastav aktsiaindeks Nasdaq on selle aasta tipust langenud 7% ning S&P ja Dow Jones kumbki 3%. Kuigi tegemist pole suurte langustega, hoiatab Business Insider, et tulekul võib olla aktsiaturgude krahh.
Kolm peamist ohumärki krahhiks on: 1) aktsiad on endiselt väga kallid, 2) ettevõtete kasumimarginaalid on rekordkõrgel, 3) Föderaalreserv vähendab enda võlakirjade ostmise programmi suurust.
Vaatamata selle aasta aktsiahindade langusele on aktsiad endiselt väga kallid. Hinna ja tulu suhe on praegu kõrgeim pärast 1929. ja 2000. aastat. Mõlemad aastad on läinud ajalukku kui aktsiakrahhide aastad.
Tänased kasumimarginaalid on ülekaalukalt ajaloo kõrgeimad. Eelnevatel kordadel, kui kasumimarginaalid on jõudnud rekordkõrgele, on sellele järgnenud kiire langus.
Pidu aktsiaturgudel võib otsa saada ka seetõttu, et Föderaalreserv vähendab enda igakuist võlakirjade ostmise programmi. Föderaalreserv vähendas märtsis enda võlakirjade ostmise programmi suurust kümne miljardi võrra, 55 miljardi dollarini. Detsembris oli igakuise stiimulprogrammi suurus 85 miljardit dollarit.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
USA aktsiaindeksid kauplevad rekordkõrgete tasemete lähedal, kuid ettevõtete insaiderid on müümas aktsiaid 25 aasta kiireimas tempos.
Föderaalreservi madalad intressimäärad võivad tekitada olukorra, kus turg võib teha karmi, 50-60 protsendilise languse, ütles aktsiate tehnilise analüüsi ekspert Abigail Doolittle CNBC-le.
USA aktsiaindeksid on teinud viimastel kuudel pidevalt uusi rekordeid. USA pank Morgan Stanley usub, et aktsiate hoog ei rauge ning pank tõstis S&P 500 indeksi hinnasihti 75 punkti võrra.
Küberründed sagenevad
Viimastel aastatel on pangateenused liikunud hoogsalt digilahenduste suunas. SEB ettevõtete segmendijuhi Maarja-Maria Aljase sõnul kasutab juba pea pool äriklientidest lisaks internetipangale ka mobiilipanka ja erinevaid pangaliideseid.