„Eelkõige tõid mind tagasi koduigatsus ja kuuluvustunne,“ ütles ta. Lisaks oli talle oluline, et saaks teha erialast tööd rahvusvaheliselt, kuid elada Eestile lähemal, ideaalis üldse kodumaal.
„Muidugi oli mõttes ka mitte tagasi tulla,“ rääkis Jugaste. Kuna ta õppis heas ja suures ülikoolis, siis tegid kohalikud firmad Jugastele tööpakkumisi juba enne lõpetamist. Ta selgitas, et Exteri ülikool lekitab lõpetajate nimekirjad enne lõpuaktuseid, mistõttu jõuavad sponsorid ja koostööpartnerid enne konkurente helgematele peadele tööpakkumisi teha.
Jugaste märkis, et kuigi Inglismaal on palganumbrid suured, ei kajastunud see kuidagi elutingimustes. „Suur käive ei tähenda suurt kasumit,“ ütles ta. Lisaks mõjutas tema otsust Eestisse naasta see, et karjääriredelil ronimine käib Inglismaal aeglaselt – rohkem staaži kui oskuste järgi.
Jugaste on otsusega Eestisse tulla vägagi rahul. Veelgi enam, enda sõnul on ta saanud oma veendumustele lausa kinnitust – tema kursusekaaslased ja tuttavad Inglismaal elavat kas võrdväärsetes või halvemates tingimustes kui Jugaste Eestis. „Mina olen tänaseks projektijuht, aga kursusekaaslased peavad veel ametit, mille eesliide on noorem-,“ ütles ta.
Samuti on tema sõnul kodumaiste ettevõtete arenemisvõime tunduvalt kiirem kui kusagil mujal – tehnoloogilised muudatused adapteeritakse kiiresti ja vanad harjumused pole kunagi takistuseks, kui on olemas mõni loogilisem lahendus.
Sellegipoolest ütles Jugaste, et ajutiselt läheks ta Eestist taas ära küll. „Tuleb hankida kogemusi ja võrrelda end välismaise konkurentsiga,“ ütles ta. Kuna kodumaine turg on liiga väike, on rahvusvaheline tase oluline.
Väljaspool Eestit rohkem võimalusi. Tarkvara arendaja Siim Kerge, kes töötab praegu Austraalia keskkonnaministeeriumi veeregistri osakonna vanemprogrammeerijana, end Eestisse naasmas ei näe. Neli aastat tagasi tehti talle Uus-Meremaale tööpakkumine, mille Kerge pikalt mõtlemata vastu võttis. „Tahtsin maailma näha ja end ka rahvusvahelisel tasandil karjäärialaselt täiendada,“ ütles ta. Lisaks oli tal eesmärk leida töökoht just väljaspool Euroopat.
„Siia saab alati tagasi tulla ja nooremana on kergem kodust kaugemal töötada ja elada,“ märkis Kerge. Nüüdseks on ta Eestist ära olnud neli aastat ja lähitulevikus, kui üldse, end Eestisse naasmas ei näe.