Poole aastaga valmis. Peets lõi Sensega käed mullu oktoobri algul. Sügisel pandi majakarp püsti, tänavu kevadeks olid kõik sisetööd tehtud ja pere kolis mai lõpus majja. Siim Peets on olnud tegev põllumajandusalal ning lähiajal plaanib hakata tegelema kinnisvara valdkonnas.
Sense alustas passiivmajade tootmisega 2013. aasta kevadel, kui Pihla teele pandi püsti esimene energiatõhus elamu. Selles on küll aasta elatud, ent passiivmaja sertifikaati pole veel taotletud, sest maja pole täielikult valmis. Kokku on Sense püstitanud kaheksa maja, millest neljas elatakse sees. Passiivmaja valmidusega hoonekarpi pakub Sense alates 147 000 eurost. Võtmed kätte lahenduse korral maksab Sense kinni kolme aasta küttekulud.
Sense tootmistsehhis Tartumaal Nõos laiutas eelmisel nädalal tühjus, sest üle-eelmisel nädalal ehk 15. ja 16. oktoobril monteeriti Viljandis järjekordne passiivmaja. Majaelemendid valmivad tehases kolme nädalaga, objektil pannakse majakarp kokku kahe-kolme päevaga. Projekteerimisest kuni maja täieliku valmimiseni läheb umbes pool aastat, keerukamate hoonetega võib kauem minna.
Sense toodab puitkarkasselemente, mille kandev osa on puidust ja soojustuseks tselluvill. Tehases valmivad maja välisseinad, katuslagi, vahelaed ja siseseinad. Majakarbis kasutatakse puitkarkassi vahel tampsaviseina elemente, et anda hoone karkassile juurde massiivsust.
“Mõte on selles, et võimalikult palju majaelemente teha tehases, sest siin on kuiv ja siin saab kõike üle kontrollida,” rääkis Sense juhatuse liige Kristo Kalbe. “Objektil võib ehitustöid segada vihm, aga puitkonstruktsioonide suurim vaenlane on just niiskus. Meil on oma metoodika, kuidas teha seinad õhukindlaks ja konstruktsioonid külmasillavabaks.” Kalbe töötab osaliselt ka Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudis energiatõhusa ehituse tuumiklaboris.
OÜ Sense
Asutatud aprillis 2011.
Omanikud: 33,33% OÜ Rododendron (Kuldar Leis), 33,33% Tõnu Mauring, 33,33% Tarmo Tamm.
Püstitatud kaheks energiatõhusat elamut: kaks Tartu lähedal Õssu külas ja Väike-Maarjas ning üks Rakveres, Sauel, Keilas ja Viljandis. Sees elatakse neljas majas.
majade suurus on 150–200 ruutmeetrit, ruutmeetri hinnaks tuleb keskmiselt 2000 eurot.
Allikas: OÜ Sense, Äripäev
Väike energiavajadus. Kalbe kinnitusel täiustab Sense majaelementide tootmistehnoloogiat kogu aeg. “Samad mehed, kes elemente valmistavad, panevad need krundil ka püsti,” seletas Kalbe.
“Montaaži tehes näevad mehed kohe ära, mida võiks elementide juures paremini teha.” Kalbe sõnul on passiivmaja väga heaks alus liginullenergiahoonete loomiseks. “Kuna passiivmaja energiavajadus on väike, on mõistlik vee soojendamiseks paigaldada päikesekollektorid,” sõnas Kalbe. “Passiivmaja puhul ei oma tähtsust, millega maja köetakse, oluline on, et küttevajadus oleks väike.”
Tartu lähedal Õssu külas on gaasiküte. Siim Peetsi naaberkrundil olevas passiivmajas kulus aastas ruumide küttele ja soojale tarbeveele kokku 250 eurot. “Kõige külmemal ajal ehk jaanuari kahel nädal, kui keskmine õhutemperatuur oli miinus 16 kraadi, kulus 150 ruutmeetri suuruse maja kütteks 26 eurot,” lisas Kalbe.