Vaid kaks kuud ametis olnud Rootsi peaminister Stefan Löfven teatas täna, et kuulutab välja erakorralised valimised, kuna valitsuskoalitsiooni eelarve ei saanud parlamendis vajalikku toetust.
- Rootsi peaminister Stefan Löfven Foto: Scanpix/Reuters
Otsustavaks sai immigratsioonivastase partei Rootsi demokraadid üllatavalt suur valimisedu septembris toimunud parlamendivalimistel, mille tagajärjel ei saanud parlamendis selget enamust ei parem- ega vasakleer.
Parempoolsed parteid jäid kurdiks ka Löfveni koostööpakkumistele ajada n-ö blokiülest poliitikat.
Uued valimised toimuvad 22. märtsil. Viimati toimusid Rootsis ennetähtaegsed valimised 1958. aastal.
Oktoobris võimule tulnud vasaktsentristlik vähemusvalitsus jäi järgmise aasta eelarve hääletusel vähemusse, sest paremäärmuslikud Rootsi demokraadid otsustasid toetada opositsiooni, vahendas BBC. Pärast septembrikuiseid valimisi muutusid demokraatide partei hääled otsustavaks. Erakonnal on parlamendis 49 kohta ning paremtsentristliku opositsiooniga liitudes oli järgmise aasta eelarve vastu 182 saadikut 153 poolthääle vastu.
Löfveni sotsiaaldemokraadid moodustasid vähemusvalitsuse roheliste erakonnaga, kuid kokku on neild vaid 138 kohta 349liikmelisest parlamendist.
Eelarvehääletuse järgsel pressikonverentsil teatas Löfven, et on ainult üks partei, kellega ta keeldub koostööd tegemast ja need on Rootsi demokraadid.
Rootsi demokraadid nõuavad riigi liberaalsete immigratsiooniseaduste muutmist. Nimelt on Rootsi pakkunud alalist elupaika kõigile Süüria põgenikele ja riigil on Euroopa Liidu liikmesmaadest enim asüülitaotlusi elaniku kohta.
Rootsi endine peaminister Carl Bildti kommenteeris Twitteris, et Löfven tegi kriitilise vea, kui hülgas varasemad kokkulepped ja lubas vasakparteil dikteerida. "Ta põletas sillad," märkis Bildt lühidalt.
Seotud lood
Algselt uue aasta märtsisse kavandatud erakorralised parlamendivalimised jäävad Rootsis ära.
Eile esitas Rootsi uus punaroheline valitsus oma esimese eelarve eelnõu, millel on parlamendis suurema toetuse saamiseks tugev Vasakpartei pitser, kes koalitsiooni ei kuulu.
Eile Rootsis toimunud parlamendivalimistel hääletasid rootslased maha kaheksa aastat riiki tüürinud Fredrik Reinfeldti paremtsentristliku valitsuse, kuid sotsiaaldemokraatide juhitud vasakleer selget enamust ei saanud.
Märtsis toimuvate erakorraliste valimiste eel on Rootsis puhkenud aktiivne arutelu asüülipoliitika üle, millest tõotab kujuneda valimisdebatis üks kesksemaid teemasid.
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.