EASi kohtusse kaevanud ja sellega Eesti osalemise maailmanäitusel EXPO 2015 küsimärgi alla seadnud ettevõtte E&G tegevjuhi Artur Fjodorovi sõnul on EAS ise süüdi, et hanke korraldamise viimsele minutile jättis.
- E&G tegevjuht Artur Fjodorov Foto: Andras Kralla
Äripäev kirjutas eile, et Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) ei pruugi sel aastal Eesti paviljoni maailmanäitusel EXPO Milano 2015 valmis saada. Seda seetõttu, et hankes kvalifitseerumatuks tunnistatud ettevõte E&G kaebas EASi Tallinna halduskohtusse. Viimane pani EASile peale keelu enne menetluse lõppu kellegi teisega lepingut sõlmida.
EASi juhi Hanno Tombergi sõnul tähendab see, et kui kohtuvaidlus venib jaanuari keskpaigani, ei pruugi Eesti paviljoni ehitus EXPOl õigeks ajaks valmida. Nii peaks riik loobuma maailmanäitusel osalemisest ja tooks kaasa 1,1 miljoni euro mahakandmise juba tehtud töö eest.
Taust
EAS kuulutas augustis välja avatud hankemenetluse maailmanäituse EXPO 2015 Eesti paviljoni ehitustööde teostamiseks. Hanke eeldatav maksumus oli 1,95 miljonit eurot ilma käibemaksuta. Sellest õige pisut odavama, 1,93 miljonit euro suuruse pakkumise tegi ehitusettevõte E&G. See pakkumine jäeti aga kvalifitseerimata, kuna EASi hinnangul ei vastanud ettevõtte projektijuht Ahto Kalev hanketingimustele. Hanke võitjaks nimetati AS Ekspodisaini ja veel nelja ettevõtte ühispakkumus summas 2,05 miljonit eurot.
Pärast komisjoni täpsustavaid küsimusi esitas E&G küll projektijuhi kohta uued referentsid, ent kuna need esitati pärast pakkumiste tähtaega, komisjon neid ei arvestanud. E&G pöördus vaidluskomisjoni poole, kes nende vaiet ei rahuldanud. Ettevõte pöördus seejärel Tallinna Halduskohtu poole, kes pani EASile peale tõkendi, mis tähendab, et EAS ei saa kellegi teisega lepingut sõlmida.
E&G tegevjuht Artur Fjodorov ütles, et E&G pole süüdi selles, et Eesti ei pruugi EXPOle jõuda, ega ka selles, et maailmanäitusele mitteminemine tooks kaasa 1,1 miljoni suuruse kahju. „Kuidas saab tekitada kahju ja olla taunitav see, et üks Eestis tegutsev ettevõte on huvitatud sellest, et riigihanke menetlus toimuks õiguspäraselt ning soovib seista oma rikutud õiguste eest?” küsis ta.
Tema sõnul oli EXPO 2015 toimumine teada juba mitu aastat tagasi. „Eesti osalemine polnud üleöö sündinud uudis,” märkis ta. Tema sõnul pidi hankijale olema teada, milline on Eesti õiguslik regulatsioon, riigihangete seadus ja millised on hankijate ja pakkujate õigused ja kohustused. „Hanget varem ja aegsasti korraldades ja oma tööd hoolikalt planeerides poleks kõik need ilmselged asjaolud ehitustähtajale mõju avaldanud,” ütles Fjodorov.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Läinud sügisel pankrotistunud ehitusfirma E&G omanik Artur Fjodorov tuli välja uue äriplaaniga, pakkudes inkassofirmade vastu võitlemise teenust. Muu hulgas kogub Fjodorovi värske firma nõudeid, et esitada hagi Julianus Inkasso vastu.
Täna, 23. detsembril võttis maailmanäituse EXPO Milano 2015 Eesti paviljoni ehitushanke vaidlustanud E&G OÜ oma kaebuse kohtust tagasi.
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.