Täna teeb Tallinna Ringkonnakohus avalikuks otsuse Priit Toobali, Lauri Laasi ja MTÜ Eesti Keskerakonna kohta. Varem on asjaosalistel tulnud kaotusvalu maitsta Harju Maakohtus.
- Lauri Laasi ja Priit Toobal Harju Maakohtu Liivalaia kohtumajas. Foto: Andres Haabu, Äripäev
Mullu 17. oktoobril
mõisteti Harju maakohtus süüdi riigikogu liikmed Priit Toobal ja Lauri Laasi, MTÜ Keskerakond ning Ivor Onksion. Lauri Laasi ja Priit Toobal kaebasid mullu oktoobris ringkonnakohtusse edasi Harju Maakohtu otsuse.
Laasi ja
Toobal rõhutasid edasikaebamisel, et nad on seisukohal, et nad pole seadust rikkunud ning tegemist on poliitilise protsessiga.
Mis juhtus?
Keskerakonna peasekretär ja riigikogu liige Priit Toobal mõisteti süüdi eraviisilisele jälitustegevusele ja sõnumisaladuse rikkumisele kihutamises ning võltsimises ning mõistis talle karistuseks üheksa kuud vangistust, mida ei pöörata täitmisele, kui ta ei soorita 3 aasta jooksul tahtlikult uut kuritegu.
Süüdi tunnistati ka Keskerakond, kellele määrati rahaline karistus 10 000 eurot. Karistused määrati ka teistele süüalustele. Riigikogu liikmele Lauri Laasile mõisteti eraviisilisele jälitustegevusele ja sõnumisaladuse rikkumisele kihutamises üheksa kuud vangistust kolme aastase katseajaga. Ka kohtu all olnud Ivor Onksion mõisteti süüdi ning talle määrati rahaline karistus 640 eurot, mille ta saab tasuda kaheksa kuu jooksul.
Süüdistuse järgi kallutasid Toobal ja Laasi Onksioni eraviisilisele jälitustegevusele ja sõnumisaladuse rikkumisele ehk mahitasid teda ebaseaduslikult sisenema Hannes Rummi (SDE) meilikontole ja edastama neile seal olevaid e-kirju.
Toobal nentis oktoobris, et Hannes Rummu kirjade lugemine oli ebaeetiline, ent süüdi ta end ei tunnista. Lauri Laasi hinnangul oli kohtuniku otsus üllatav: “Eks kohtunik tegi otsuse oma südametunnistuse järgi. Ma ei jaga kohtuniku seisukohta ja seetõttu kaebame me edasi.“
Harju Maakohus nõustus prokuratuuri väitega ning on veendunud, et menetluse käigus on leidis tõendamist, et Hannes Rumm on võtnud tarvitusele kõik selleks, et säilitada sõnumisaladust, kasutades paroole ja luues takistuse sisenemaks tema meili kontole. Kohtu hinnangul leidis tõendamist nii Onskioni süü kui ka Toobali ja Laasi süü tema kallutamises nimetatud kuritegude toimepanemiseks.
Süüdistuse sisu
Mullu aprilli alguses esitas riigiprokuratuur Toobalile ja Laasile süüdistuse eraviisilisele jälitustegevusele ja sõnumisaladuse rikkumisele kihutamises ning Toobalile lisaks ka dokumendi võltsimises. MTÜ Eesti Keskerakond sai süüdistuse dokumendi võltsimises juriidilise isikuna ning Ivor Onksion eraviisilises jälitustegevuses ja sõnumisaladuse rikkumises.
Riigikogu võttis 27. märtsil õiguskantsler Indrek Tederi ettepanekul riigikogulastelt Toobalilt ja Laasilt saadikupuutumatuse, et riigiprokuratuur saaks neile esitada süüdistuse ja nende kriminaalasja. Juuni lõpus algas keskerakondlastest riigikogu liikmete Priit Toobali ja Lauri Laasi ning juriidilise isikuna kohtu alla antud Keskerakonna kriminaalasi.
Priit Toobal ja Lauri Laasi kinnitasid toona, et tegemist on nn poliitpolitsei pealesunnitud kohtukaasusega ning nemad endal süüd ei näe. Küsimusele, kas asi oli seda väärt, vastasid mehed, et seda peab küsima prokurörilt. Nad kinnitasid, et nemad kirju varastanud ei ole ning Toobal kinnitas toona, et ta ei ole ka dokumente võltsinud.
Prokuröri sõnul printis aga Ivor Onksion välja sisuliselt kogu Hannes Rummu elektronpostkasti sisu ning edastanud need Lauri Laasile. Kirjad leidis prokuratuur Priit Toobali kontorist.
Onksion koostas ettekandeid ja memosid Keskerakonna esimehe Edgar Savisaare jaoks Priit Toobali vahendusel. Info edastamise eest lootis Onksion saada n-ö pehmet maandumist Keskerakonnas. Prokuröri sõnul nähtub tõenditest, et Laasi ja Toobal otsisid Onksionile elatise teenimise võimalusi Keskerakonna ridades. Kapo kogutud andmete põhjal olid olukorrast teadlikud ka Jüri Ratas ja Kadri Simson.
Väidetavad annetused. Kohtus rääkis Uno Vares, kes annetas Keskerakonnale väidetavalt 40 000 krooni ja 200 eurot, et pole Keskerakonna liikmeks oleku ajal parteile annetanud. Väidetavast annetustest sai Vares enda sõnul teada, kui talle helistas ajakirjanik ja küsis, kas ta on Keskerakonnale raha annetanud. Vares ütles kohtus, et annetuste orderil seisev allkiri ei ole tema kirjutatud.
Teine väidetav annetaja, Jaan Moorats kinnitas samuti, et pole Keskerakonnale raha annetanud ning tunneb Toobalit lihtsalt kui Suure-Jaani inimest. Keskerakonna raamatupidamise järgi on aga Moora Keskerakonnale annetanud 30 000 Eesti krooni. Priit Toobal pöördus Mooritsa poole ka uurimise kestel ning palus tal kapole öelda, et ta on erakonnale annetanud.
Seotud lood
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.