Priit Toobal ja Lauri Laasi jäid süüdi ka ringkonnakohtus eraviisilisele jälitustegevusele ja sõnumisaladuse rikkumisele kihutamises. Süüdi jäi ka MTÜ Eesti Keskerakond, et võimaldas Toobalil kaasata erakonna majandustegevusse teadmata päritolu sularaha.
- Keskerakondlased Priit Toobal ja Lauri Laasi jäid ka teises astmes süüdi. Foto: Andres Haabu
Ringkonnakohus nõustus Harju maakohtu 17. oktoobril 2014 tehtud süüdimõistva otsusega, ent lisas otsuse põhiosasse oma põhjendused:
- Toobal ja Laasi kallutasid 2011. aasta kevadel ja suvel mitme kuu jooksul sotsiaaldemokraatliku erakonna liiget, Tallinna linnavolikogu fraktsiooni nõunikku Ivor Onksioni koguma salaja andmeid erakonna ja selle liikmete kohta.
- Seejuures kihutasid nad Onksioni sisenema varjatult Hannes Rummi elektronpostkasti ja edastama neile Rummile saadetud sõnumite sisu.
- Priit Toobal ja Lauri Laasi tunnistati süüdi eraviisilisele jälitustegevusele ja sõnumisaladuse rikkumisele kihutamises. Toobal tunnistati süüdi ka dokumendi võltsimises.
Eesti Keskerakond tunnistati süüdi selles, et Toobal erakonna peasekretäri ning seega juhtivtöötaja ja pädeva isikuna võltsis erakonna kassa sissetuleku ordereid ja võimaldas seadusevastaselt kaasata erakonna majandustegevusse teadmata päritoluga sularaha.
Mõlemale tingimisi vangistused
Maakohus mõistis Laasile karistuseks üheksa kuud tingimisi vangistust kolmeaastase katseajaga. Toobalile määrati liitkaristuseks üks aasta vangistust, mis jäeti täitmisele pööramata tingimusel, et Toobal ei pane kolme aasta jooksul toime uut tahtlikku kuritegu. Keskerakonnale mõisteti rahaline karistus 10 000 eurot.
Samas kriminaalasjas tunnistati süüdi veel ka Onksion, ent tema maakohtu otsuse peale apellatsiooni ei esitanud.
Ringkonnakohtule esitatud apellatsioonis esitati ka taotlus tunnistada põhiseadusega vastuolus olevaks ja kehtetuks ning jätta kohaldamata karistusseadustiku §137 puutuv. Nimelt appeleeriti, et paragrahv ei sätesta, millised jälitustoimingud on karistusnormi sisustamisel asjassepuutuvad ning KarS §156 on määratlemata teokirjeldus ja teoobjekt. Kohus ei nõustunud apellantidega ja leidis, et nimetatud sätted ei ole põhiseadusega vastuolus.
Kaebavad edasi
Laasi ja Toobal teatasid erakonna pressiteate vahendusel, et kaebavad ringkonnakohtu otsuse edasi. “Loomulikult ei ole me tänase otsusega rahul ning kaebame selle edasi riigikohtusse,” ütlesid Laasi ja Toobal. “Tegemist on selgelt poliitilise protsessiga. Me ei näe endal süüd ning seetõttu läheme võitlusega edasi ega astu tagasi oma ametikohtadelt.”
Kohtuotsuse kaebab edasi ka MTÜ Eesti Keskerakond. Antud kohtuasja eelduseks oli 2012. aasta jaanuaris toimunud ja ligi 40 kaitsepolitsei ametnikku kaasanud läbiotsimine Eesti Keskerakonna büroos, mille põhjuseks toodi ametlikult deklareeritud 500eurone annetus Lõuna-Eesti ettevõtjalt Jüri Luigelt. Hiljem lõpetas riigiprokuratuur sellega seonduva kriminaalasja, mistõttu peab Keskerakond kogu prokuratuuri ja kapo tegevust põhjendamatuks ja ebaseaduslikuks.
Seotud lood
Äripäev toetab küll ettevõtjate suuremat esindatust riigikogus, ent seal ei peaks olema ärikeelu all ettevõtjad.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.