Riigikogu valimiste kõige kallima isikliku kampaania teinud IRLi liiget Tõnis Paltsu toetasid rahaliselt Tiina Mõis, Jüri Käo, Väino Kaldoja ja Karmen Palts.
- Ettevõtja Tiina Mõis aitas rahastada Tõnis Paltsu valimiskampaaniat. Foto: Andres Haabu
Palts kulutas kampaaniale ligi 32 000 eurot, millest 9440 eurot tasus abikaasa Karmen Palts, 4592 eurot Jüri Käo, 1845 eurot Tiina Mõis ja 1728 eurot Väino Kaldoja. Vaatamata äriliidrite rahalisele toetusele ja suurele kampaaniakulule ei olnud Paltsu häältesaak nii suur, et ta pääsenuks riigikogusse. Palts sai valimistel 1033 häält.
Mäletatavasti oli ettevõtja Palts eelmise riigikogu koosseisu kõige suurem võlgnik, tema kohustused küündisid mullu esitatud majanduslike huvide deklaratsiooni järgi 900 000 euroni.
Paltsul oli lisaks eluasemelaenule võetud ka neli investeerimislaenu, millest üks oli saadud pangast ning teine Paltsu enda firmast Pambos Holdings. Peale selle oli Palts võtnud investeerimislaenudena 178 425 eurot Kaamos Group OÜ-lt ning 110 000 eurot sama ettevõtte omanikult Kaido Jõelehelt.
Palts rääkis mullu suvel, et enamiku kohustustest on ta võtnud vajadusest täiendavalt investeerida äridesse. Põhiline rahaauk on Krimmis asuv kinnisvaraarendus, mille õnnestumisse lisas kindlasti küsimärke Venemaa anneksioon.
IRLi liikmetest kulutas ligi 31 000 eurot isiklikku raha valimiskampaaniale Annely Akkermann. Ka tema ei saanud seekord riigikogusse. Paremini läks Priit Sibulal, kelle kampaania maksis ligi 12 000 eurot ning endisel Kapo peadirektoril Raivo Aegil, kes käis välja üle 10 000 euro. Sibul ja Aeg osutusid ka riigikogusse valituks.
Sponsorid viiel poliitikul
Erakondade rahastamise järelevalve komisjonile laekunud andmetest selgub, et riigikogu valimistel kandideerinud poliitikutest 159 kulutas kampaaniale ka isiklikku või teiste toetajate raha. Valdavalt finantseeriti kampaaniat isiklikest vahenditest.
Lisaks Tõnis Paltsule leidsid endale sponsorid ka IRLI nimekirjas kandideerinud Helir-Valdor Seeder, Vabaerakonna nimekirjas kandideerinud Olav Kivirand ja Keskerakonna nimekirjas kandideerinud Kersti Sarapuu ning Meelis Pai.
Seederit toetas 708,48 euroga Viljandis elav soomlasest ettevõtja Harri Juhani Aaltonen, kes on ka ise kohalikel valimistel kandideerinud IRLi nimekirjas. Aaltonen on kunagise Viljandi tikuvabriku erastaja ja küünlaid valmistava Hansa Candle juht.
Vabaerakonna nimekirjas kandideerinud Olav Kiviranda toetas 1000 euroga Mulgimaa teine tuntud ettevõtja Aivar Berzin.
Keskerakonna nimekirjas kandideerinud Kersti Sarapuu 3260eurosest kampaaniakulust 686 eurot tasus abikaasa Arvo Sarapuu, kes samuti valimistel kandideeris. Arvo Sarapuu kampaaniakulud olid 5733 eurot ja need tasus ta isiklikest vahenditest.
Keskerakonna nimekirjas kandideerinud endine Nukuteatri juht Meelis Pai kulutas valimiskampaaniaks 151,20 eurot. Sama suures summaga toetas tema kampaaniat Lea-Stella Pai.
Äripäev koostas riigikogu valimistel kandideerinud poliitikute valimiskulude edetabeli, mida saab vaadata
siit.
Seotud lood
Metsanduskontserni Sylvester üks asutajaid, praegune Kaamos Groupi omanik Kaido Jõeleht pakkus oma finantsjuhile Mait Mengelile võimaluse soetada osalus firmas, tehes seda viisil, mida Eesti ettevõtetes kasutatakse väga harva.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.